Konvansiyonel periodontal tedavi ile birlikte yapılan Nd:YAG lazer tedavisinin etkinliğinin labaratuar ve klinik olarak değerlendirilmesi
The labaratuary and clinical evaluation of Nd:YAG laser efficiency with together conventional periodontal treatment
  1. Tez No: 248469
  2. Yazar: ABUBEKİR ELTAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ORBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Diş Hekimliği, Biochemistry, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; kronik periodontitisli hastalarda konvansiyonel periodontal tedavi ile birlikte Nd:YAG lazer uygulanması sonrasında periodontal indekslerdeki ve dişeti oluğu sıvısı IL-1ß ve MMP-8 seviyelerindeki değişimi saptayarak, lazerin periodontal iyileşme potansiyeli üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir.Çalışmaya, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalına periodontal problemleri nedeniyle başvuran 20 kronik periodontitis hastası dâhil edildi. Çalışmamıza dâhil edilen tüm bireylere çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgi verildi ve imzalı onayları alındı. Hasta seçiminde, en az üç bölgede 4 ? 6 mm arası periodontal cep derinliğine sahip olan dişlerin bulunması kriter olarak alındı. Çalışma protokolü gereği hastaların tedavi edilen bölgeleri üç farklı gruba ayrıldı. I. gruptaki dişlere konvansiyonel periodontal tedaviye ilaveten 1.0 W lazer uygulaması, II. gruptaki dişlere konvansiyonel periodontal tedaviye ilaveten 1.5 W lazer uygulaması, III. gruptaki dişlere yani kontrol bölgesine ise sadece konvansiyonel periodontal tedavi yapıldı. Araştırma kapsamına alınan bireylerin tedaviden önce, tedaviden 3 ay ve 9 ay sonra olmak üzere klinik indeks ölçümleri yapıldı ve DOS numuneleri alındı. Her bölgenin periodontal durumunu saptamak amacıyla Silness ve Löe'nin plak indeksi (Pİ), Löe ve Silness'in gingival indeksi (Gİ), klinik ataşman seviyesi (KAS) ve sondalama cep derinlikleri (SCD) ölçüldü. Elde edilen DOS numunelerinde IL- 1ß ve MMP ? 8 miktarlarının tespiti için Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Laboratuarında ELISA yöntemi kullanılarak çalışıldı. Klinik ve laboratuar bulgularının grup içi karşılaştırmalarında Friedman ve Wilcoxon testleri kullanılırken, gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanıldı.Bu çalışmada; tüm gruplarda klinik ve laboratuar parametrelerin tedaviden sonraki hem 3. hem de 9. ayda tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı görüldü (p0.05). Lazer uygulanan gruplar arasında istatistiksel olarak önemli fark bulunmadı (p>0.05).Sonuç olarak; konvansiyonel tedavi metodları periodontal tedavide en önemli rolü oynamaktadır. Lazer uygulamalarının iyileşme potansiyeli üzerine olumlu etkileri vardır. Bakteriyal patojenler ve biyolojik dokular üzerine lazerin etkisinin tam olarak açıklanabilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of Nd:YAG laser on periodontal healing potential in chronic periodontitis patients by determining the periodontal indices and IL-1ß and MMP-8 levels of the gingival crevicular fluid after laser application in conjunction with traditional periodontal treatment.The subject population was consisted of 20 patients which attended periodontology department of Atatürk University Dentistry Faculty, due to periodontal problems. All patients were informed about the study and given their informed consent. In patient selection, the criterium was to have teeth with periodontal pocket depth of between 4-6 mm in at least 3 sides. According to the study protocol, the patients were randomly treated in a splint mouth design with a combination of an 1.0 W laser plus conventional periodontal therapy, 1.5 W laser plus conventional periodontal therapy and as the third group; conventional periodontal therapy alone (control). The clinical indices and GCF samples were obtained from all patients before treatment, after 3 and 9 months of treatment. To determine the periodontal status of each side, plaque index (PI) (Silness&Löe), gingival index (GI) (Löe&Silness), clinical attachment level (CAL) and probing pocket depth (PPD) were measured. All GCF samples were investigated in the laboratory of Biochemistry Department of Medicine Faculty, Atatürk University to detect IL-1B and MMP-8 levels by using ELISA. In statistical analysis Friedman and Wilcoxon tests were used within the groups while Kruskal Wallis and Mann Whitney U-tests were used between the groups.In this study, statistically significant decreases in clinical and laboratory parameters of all groups were observed after 3 and 9 month examination compared to the baseline (p0.05). There is no statistically significant difference between laser application groups (p>0.05).In conclusion the conventional treatment methods are play essential role in periodontal treatment. It is suggested that laser applications have an additional effects on healing potential. Further investigations are needed to clarify the effect of laser on bacterial pathogens and biological tissues.