Polimer malzemelerde polimerleşmemiş monomerlerin ve alken gruplarının FTIR ile belirlenmesi
Determination of unpolymerized monomers and alkene groups on polymeric materials via FTIR method
  1. Tez No: 131340
  2. Yazar: ÜMİT ERGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, diş hekimliği alanında kullanılan iki monomerik malzeme Bis-GMA ve TEGDMA'da polimerizasyondan sonra kalan monomer miktarını FTIR spektroskopisi ile belirleyebilmek üzerine yapılmıştır. Diş hekimliği alanında dimetakrilat türevleri diş restorasyonunda çok sık kullanılır çünkü dimetakrilat monomerleri polimerleşme sonunda çapraz bağlanarak çözünmeyen polimerler oluştururlar. Bu tür polimerlerde polimerleşmemiş monomer kalıntıları için diş hekimlerinin en sık başvurdukları yöntem FTIR spektroskopisidir. Yöntem aynı zamanda hali hazırda diş hekimliği alanında piyasada bulunan bir malzemeye uygulanmıştır ve sonuçlar çok memnun edici bulunmamıştır. HPLC yöntemine göre yaklaşık sonuçlar olarak değerlendirilmiştir. FTIR yöntemi tek bir monomerik madde için memnun edici sonuçlar verdiği halde monomer karışımları için yaklaşık sonuçlar vermiştir.ANAHTAR KELİMELER: TEGDMA, Bis-GMA, FTIR, polimerizasyon derecesi, monomer dönüşümü
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to detect the amount of monomers left after the polymerization of Bis-GMA and TEGDMA monomers by using FTIR spectroscopy. Dimetacrylate derivatives are used quite often as tooth restoration material in dentistry as this material forms non-dissolving polymers via cross-linking. Dentists very often detect the monomer residue in these polymers by using FITR spectroscopy. This procedure was also employed to a commercial dental material still used in the field of dentistry with unsatisfactory results. The approxiamate results were also compared with the HPLC method. The FTIR method was seen to give satisfactory results for a single monomer and approxiamate results for a monomer mixture.KEY WORDS: TEGDMA, Bis-GMA, FTIR, degree of polymerization, monomer conversion