Bazı ekici organların fasulye ve nohut ekimine uygunluğunun belirlenmesi
The Determination of the suitability of some metering units for seeding of dry-bean and chick-pea
  1. Tez No: 24849
  2. Yazar: MUSTAFA KONAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Doktora Tezi BAZI EKİCİ ORGANLARIN FASULYE ve NOHUT EKİMİNE UYGUNLUĞUNUN BELİRLENMESİ Mustafa KONAK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tacım makinaları Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Fikret DEMİR 1992, Sayfa : 86 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Fikret DEMİR Prof. Dr. Şinasi YETKİN Prof. Dr. Aziz OZMERZİ ÖZ Türkiye'de özellikle fasulye ve nohut gibi iri daneli baklagillerin ekimi, isteğe uygun ve ekonomik olarak gerçekleştirilmiş değildir. Nohut ve fasulyenin ekimini Türkiye koşullarına uygun olarak gerçekleştirilebilecek ekici organların belirlenmesi bu araştırmanın amacı olmuştur. Bu çalışmada materyal olarak oluklu, dişli ve iri tohum makaralı ekici düzenler üzerinde yapısal değişiklikler gerçekleştirilerek nohut ve fasulyenin ekiminde kullanılmıştır. Denemeler üç farklı ilerleme hızında (0.5-1.0-1.5 m/s) ve üç farklı ekim normunda (fasulyede, 12-15-18 kg/da; nohutta, 16-20-24 kg/da) yapılmıştır. Bu ekici düzenlerle yapılan laboratuvar denemelerinden elde edilen veriler üzerinde istatistiksel analizler yapılmıştır. Sonuç olarak;“Dişli makaralı ekici düzen”ile“İri tohum makaralı ekici düzen”in fasulye ekiminde, her üç ekici düzenin de nohut ekiminde başarıyla kullanılabileceği söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER : Ekim makinası, nohut, fasulye, ekim normu, çalışma hızı, enine dağılım, sıra üzeri dağılım, ekici makara.
Özet (Çeviri)
Doctors Thesis THE DETERMINATION OF THE SUITABILITY OF SOME METERING UNITS FOR SEEDING OF DRY-BEAN AND CHICK-PEA Mustafa KONAK Selçuk University Graduate school of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Asst. Prof. Dr. Fikret DEMİR 1992, Page : 86 Jury : Asst. Prof. Dr. Fikret DEMİR Prof. Dr. Şinasi YETKÎN Prof Dr. Aziz ÖZMERZİ ABSTRACT At present, big kernel crops especially dry-bean and chick-pea can not be sowed economically and suitable to need of plant in Turkey. The aim of this study is to determine the some metering units which will be suitable for the seeding of dry -bean and chick-pea in Turkey's conditions. In this experiment fluted roller, stutted roller and big seed roller, which were undersand some structural changes, were used for seeding big kernel crops. The research was conducted with three levels of travel speed (0.5-1.0-1.5 m/s) and three levels of seeding rate (12-15-18 and 16-20-24 kg/da ) for dry-beans and chick-pea respectively. The statistical analysis was done on the data which was obtained with reconstructed metering units. According the data obtained from this study, it can be said that studded roller and big seed roller metering units are suitable for seeding dry-bean, and three of the metering units are suitable for seeding chick-pea. KEY WORDS : Seeding machine, chick-pea, bean, seeding rate, travel speed, transverse distribution of seeds, row space distribution, mete ring unit.