Odontojenik enfeksiyonlu hastalarda periferal kan lenfosit fenotipleri ve leptin seviyelerinin analizi
Analysis of levels of peripheral blood lymphocyte phenotypes and leptin patients with odontogenic infections
  1. Tez No: 248487
  2. Yazar: ÜMİT YOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Diş Hekimliği, Hematoloji, Biochemistry, Dentistry, Hematology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın amacı, odontojenik enfeksiyonların çeşitli periferal lenfosit fenotip yüzdeleri ve serum leptin seviyelerine etkilerini değerlendirerek bu enfeksiyonların immünopatolojisinde immün yanıttaki değişikliklerin olası rolünü araştırmaktı.Çalışmamıza odontojenik enfeksiyonu olan 36 hasta ve bu hastalara yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi yönüyle benzer karakterde olan 22 sağlıklı birey dahil edildi. Tüm bireylerin lenfosit yüzey markırları akım sitometri yöntemi ile belirlendi ve odontojenik enfeksiyon esnasında periferal lenfosit fenotiplerinde meydana gelen değişiklikler incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the effects of odontogenic infections on the percentages of various peripheral lymphocyte phenotypes and serum leptin levels and to discuss the probaple role of alterations of immune responses in the immunopathogenesis of odontogenic infections.36 patients with odontogenic infection and 22 healthy controls that had similar characteristics (age, gender and body mass index) with patients were included in this study. Lymphocyte cell surface markers were determined by flow cytometry and alterations in peripheral lymphocyte phenotypes were searched during the course of odontogenic infections. Additionally, serum leptin levels were measured by ELISA method in patients and compared with values of controls.Our findings revealed that percentages of lymphocytes expressing CD4, CD62L and CD4/CD8 ratios patients with odontogenic infection were significantly lower than that of the healthy controls (p0.05).Before treatment, patients with odontogenic infection had a significantly decreased percentage of lymphocytes expressing CD4, CD62L and CD4/CD8 ratio, and a significantly increased percentage of lymphocytes expressing CD3, CD8, CD11b and CD62P compared with after treatment group (p0.05).