Diabetli ve diabetli olmayan kronik periodontitisli hastalarda periodontal patojen mikroorganizmaların PCR yöntemi ile karşılaştırılması
The comparison of the periodontal pathogenic microorganisms by PCR in diabetic and nondiabetic patients with chronic periodontitis
  1. Tez No: 248490
  2. Yazar: TUBA ŞAHİN ERYAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ORBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalısmanın amacı, tip 2 diabetli kronik periodontitisli ve nondiabetik kronikperiodontitisli bireylerde periodontal patojen mikroorganizmaların dağılımının PCRtekniği ile tespit edilerek, diabetin periodontal patojen mikroorganizmaların dağılımıüzerinde etkili olup olmadığının değerlendirilmesidir.Yasları 38-70 arasında olan 80 kisi (40 erkek, 40 kadın) gönüllü olarakçalısmamıza katıldı. Çalısmaya dahil edilen bireyler tip 2 diabetli kronik periodontitisli,tip 2 diabetli periodontal açıdan sağlıklı, nondiabetik kronik periodontitisli venondiabetik periodontal açıdan sağlıklı olmak üzere 4 esit gruba ayrıldı. Çalısmayadahil edilen bütün bireylerin PI, GI, KAS ve SD değerleri kaydedildi. Subgingival plakörnekleri hastalıklı bireylerde periodontal yıkımın en fazla olduğu dislerin mezialinden,sağlıklı bireylerde ise üst 1.molar dislerin mezialinden paper pointler kullanılarak alındı.Örnekler PCR ile incelendi.Bireylerden elde edilen klinik ve mikrobiyolojik veriler Ki-kare testi kullanılarakistatistiksel olarak analiz edildi.Diabetli kronik periodontitisli bireylerin PI, GI, KAS ve SD değerlerininnondiabetik kronik periodontitisli bireylerden fazla olduğu ancak farkın istatistikselolarak anlamlı olmadığı tespit edildi (p>0.05). Diabetli kronik periodontitisli bireylerdeen fazla bulunan mikroorganizmalar; Gram (-) anaerob çubuklar ( % 80 oranındaP.intermedia, T.forsythensis ), Gram (+) anaerob koklar ( % 80 oanında P.micros ) vespiroketler ( % 80 oranında T.denticola) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the effect of diabetes on the distribution ofperiodontal pathogenic microorganisms detected by PCR in diabetic and nondiabeticindividuals with chronic periodontitis. 80 adults (40 males, 40 females), 38 to 70 yearsof age volunteered to participate in this study. Patients were divided into 4 groups as;type II diabetics with chronic periodontitis, periodontally healthy type II diabetics,nondiabetics with chronic periodontitis and periodontally healthy nondiabetics.Periodontal parametres including PI, GI, PD and CAL were recorded for each patient.Subgingival plaque samples were taken by paper points from mesial surface of the mostdiseased site of the diseased subjects and from mesial surface of upper first molar teethof the healthy individuals. Samples were analysed by PCR.The difference in the periodontal parameters and microbiological data of thepatients were compared by chi-square analysis.GI, PI, PD ve CAL values were higher in the diabetic patients with chronicperiodontitis than the nondiabetics with chronic periodontitis, but the difference was notsignificant statistically(p>0.05). The most common microorganisms in the diabeticpatients with chronic periodontitis found as Gr (-) anaerobic rods (% 80 P. intermedia,T. forsythensis), Gr (+) anaerobic rods (% 80 P. micros) and spirocheates ( % 80 T.denticola). When the distribution of microorganisms in chronic periodontitisinvestigated, it has found that P. gingivalis, E. nodatum, F. nucleatum and C.