Tip 2 diyabetli ve kronik periodontitisli hastalarda periodontal tedavinin diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve serum oksidatif stres ve inflamatuar markırlar üzerine etkisi
The effect of periodontal terapy on gingival crevicular fluid (GCF) and serum oxidative stress and inflammatory markers in patients with type 2 di̇abetes and chronic periodontitis
- Tez No: 581890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA TULES KADİROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Diabetes Mellitus (DM) ile kronik periodontitis arasında klinik ve immünolojik olarak karşılıklı bir ilişki vardır. Diabetes mellitus, kronik periodontitisin patogenezindeki konak yanıtını olumsuz etkilemektedir. Glikolize olmuş polimorfonükleer lökositler (PMNL) normalden daha fazla reaktif oksijen türevleri (ROT) salmaktadır. Bu durum oksidan ve antioksidan seviye arasındaki dengeyi bozarak oksidatif strese yol açmaktadır. Dolayısıyla tip 2 diabetes mellitus ve periodontal hastalıklarda doku harabiyetini etkileyen bir başka faktör de lokal ve sistemik oksidatif stresin artışı olabilmektedir. Bu çalışmada amaç cerrahi olmayan periodontal tedavinin tip 2 diyabetli ve kronik periodontitisli bireylerin diş eti oluğu sıvısı ve serumdaki oksidatif stres ve sitokin seviyeleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmada sistemik olarak sağlıklı ve kronik periodontitisli 16 birey (KP), 15 kontrollü tip 2 diyabetli kronik periodontitisli (KP+KDM) birey ve 14 kontrol altında olmayan tip 2 diyabetli kronik periodontitisli (KP+KODM) birey yer almaktadır. Hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedaviden önce ve 3 ay sonra klinik parametreler, HbA1c, CRP, fibrinojen (FİB), diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve serumda IL-4, IL-17, total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS) ölçüldü ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Tedaviden 3 ay sonra tüm grupların klinik parametrelerinde anlamlı olarak azalma görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
There is a bidirectional relationship between diabetes mellitus (DM) and chronic periodontitis with its clinical and immunological aspects. It is known that DM adversely affects host response in the pathogenesis of chronic periodontitis. Glycolized polymorphonuclear leukocytes (PMNL) release higher than average reactive oxygen derivatives (ROS). This leads to oxidative stress by disrupting the balance between oxidant and antioxidant levels. Therefore, another factor triggering tissue destruction in type 2 diabetes mellitus and periodontal diseases may be increased local and systemic oxidative stress. The aim of this study was to evaluate the effects of non-surgical periodontal treatment on cytokine and oxidative stress levels in gingival crevicular fluid (GCF) and serum in patients with type 2 diabetes and chronic periodontitis. The study consisted of 16 systemically healty patients with chronic periodontitis (CP), 15 patients with well controlled type 2 diabetes and chronic periodontitis (CP + CDM) and 14 patients with uncontrolled type 2 diabetic and chronic periodontitis (CP + UCDM). In our patients, clinical parameters, HbA1c, CRP, fibrinogen (FIB) were measured before and 3 months after non-surgical periodontal treatment and IL-4, IL-17, total oxidant level (TOL), total antioxidant level (TAL) in gingival crevicular fluid (GCF) and serum were compared and evaluated statistically. Clinical parameters were significantly decreased in all groups 3 months after treatment (p 0,05). Although there was a decrease in IL-4 levels in GCF after treatment in all groups, it was found statistically significant only in CP and CP+UCDM groups.