Farklı adeziv sistemlerin sağlam dentine bağlanma dayanımlarının iki farklı bekletme süresinde mikrotensil test metodu ile incelenmesi ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirilmesi
Evaluation of bond strengths of different adhesive systems to sound dentin at two different storage periods with microtensile test method and scanning electron microscopy (SEM) observations
- Tez No: 248492
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde adeziv materyaller restoratif diş hekimliğinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Adeziv restorasyonların klinik başarısı diş dokuları ile güçlü bir bağlanma temin edilmesi ve bu bağlanmanın stabil kalabilmesine bağlıdır. Bu çalışmanın amacı 4 farklı adeziv sistemin [Adper Scotchbond Multi Purpose (SMP), Adper Single Bond (SB), Clearfil Protect Bond (CPB) ve Adper Prompt-L-Pop (PLP)] sağlam dentine bağlanma dayanımlarını, 24 saat ve 6 aylık sürelerle suda bekletme sonrası mikrotensil test metodu ile incelemek ve rezin-dentin ara yüzeylerini scanning elektron mikroskobunu (SEM)'nda değerlendirmektir.Bu çalışmada 80 tanesi mikrotensil testi için,16 tanesi ise SEM çalışması için olmak üzere toplam 96 adet çekilmiş daimi insan molar dişi kullanıldı. Mikrotensil testi için kullanılan dişlerin okluzal mineleri dentin yüzeyi açığa çıkarılacak şekilde uzaklaştırıldı ve 600-gritlik silikon karbit zımpara ile standart bir smear tabakası oluşturuldu. Dişler rastgele 4 gruba ayrılarak farklı adeziv sistemler ve bir kompozit rezin ile restore edildi. Daha sonra her bir gruptaki dişler iki alt gruba ayrılarak 24 saat ve 6 aylık sürelerle 37°C'de distile suda bekletildi. Bekletme sürelerinin sonunda dişlerden 1±0,2 mm2 kesit alanlı çubuk şekilli örnekler temin edildi. Her grupta 30'ar örneğe 1 mm/dk hızda mikrotensil testi uygulandı. Veriler tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testi ile istatistiksel olarak analiz edildi. Başarısızlık tipi x20 büyütmede stereomikroskop altında incelenerek belirlendi.
Özet (Çeviri)
Currently adhesive materials have extended their indications in restorative dentistry. The clinical successs of adhesive restorations is related to obtain strong and stable bonding to tooth tissues. The aims of this study were to evaluate the bond strengths of four different adhesive systems [Adper Scotchbond Multi Purpose (SMP), Adper Single Bond (SB), Clearfil Protect Bond (CPB) and Adper Prompt-L-Pop (PLP)] to sound dentin, after 24 hours and 6 months of water storage with microtensile test method, and to examine the resin-dentin interfaces using scanning electron microscopy (SEM).Ninety-six extracted human molar teeth; 80 for microtensile test and 16 for SEM study, were used in this study. For the microtensile test the occlusal enamel was removed to expose dentin surface and a standard smear layer was created with 600-grit silicon carbide paper. The teeth were randomly assigned to four groups and restored with different adhesive systems and a composite resin. Then the teeth in each group were divided into two subgroups for 24 hours and 6 months of storage in distilled water at 37°C. After these storage periods, the teeth were sectioned into beams of 1±0,2 mm2 cross-sectional area. Thirty specimens from each group were subjected to microtensile bond test at a cross-head speed of 1 mm/min. The data were statistically analyzed by one way ANOVA and Tukey HSD test. The failure modes were evaluated at x20 magnification with a stereoscopic microscope.