Kayseri il merkezinde 40 yaş üstü bireylerin kronik obstruktif akciğer hastalığı prevalansı
Prevalance of chronic obstructive lung disease in over 40 years in Kayseri province center
- Tez No: 468949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kayseri il merkezinde 40 yaş ve üzerinde KOAH prevalansının spirometrik yöntemle saptanması ve ilişkili olabilecek sigara içimi, biyomas maruziyeti gibi durumların incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kayseri il merkezinde gerçekleştirilen kesitsel nitelikteki bu çalışmada 40 yaş ve üzeri bireylerde KOAH prevalansı ile ilişkili faktörler incelenmiştir. Örneklem büyüklüğü 246 kişi olarak hesaplanmıştır. Örneklem büyüklüğüne ulaşmak için 400 kişiye ulaşılmış solunum fonksiyon testine uyum gösteremeyen bireyler nedeniyle araştırma 386 kişi ile tamamlanmıştır. Veri toplamada araştırmacılar tarafından 41 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmış ve katılımcılara solunum fonksiyon testi yapılmıştır. Solunum fonksiyonlarında obstrüksiyon tespit edilen (FEV1/FVC < 0.70) bireylere 400 mcg salbutamol inhale ettirilmiş ve 15 dakika sonra test tekrarlanmıştır. GOLD kriterlerine göre bronkodilatasyon sonrası FEV1/FVC < 0.70 olan katılımcılar KOAH kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırma 386 kişinin katılımıyla tamamlanmış olup %50.5'ini kadınlar oluşturmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 53.3±10.9 yıl olarak bulunmuştur. Çalışmada KOAH prevalansı %17.6 bulunmuştur. Çalışmaya katılan erkeklerin %22.0'sinde, kadınların %13.3'ünde KOAH saptanmıştır. Çalışmada belirlenen KOAH'lı hastalar en çok %70.6 ile GOLD evre II sınıfındadır. Halen sigara içenlerin oranı %32.6'dır. Erkeklerin %37.7'si, kadınların %27.7'si aktif olarak sigara içmektedir. Çoklu regresyon analizi sonucunda; BKİ
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to investigate the prevalence of COPD in the Kayseri province center over the age of 40 years by spirometric method and to investigate the related factors like smoking and biomass exposure. Material and Method: In this cross-sectional study conducted in Kayseri province center, the factors related to the prevalence of COPD were examined in 40 years and over. The sample size is calculated as 246 people. To reach the sample size, 400 people have been reached. The study was completed with 386 people because of the individuals who could not perform pulmonary function test. Data were collected by the researchers with a questionnaire consisting of 41 questions with face-to-face interview technique and respiratory function test was performed. Patients with airway obstruction (FEV1 / FVC