Farklı içerikli kök kanal patlarının sitotoksik etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of the cytotoxic effects of root canal sealers with different chemical compositions
- Tez No: 248497
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmamızın amacı, farklı sertleşme sürelerine sahip değişik içerikli kanal patlarının, 3T3 fare fibroblastları üzerinde oluşturdukları sitotoksisitelerinin in vitro olarak incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır.Kök kanal patları kontaminasyon riskinden korunmak için aseptik koşullarda üreticilerinin talimatlarına göre hazırlandı. 2 mm çapında ve 10 mm uzunluğundaki standart steril cam kalıplar kullanıldı. Test örnekleri üç gruba ayrıldı. Birinci gruptaki örnekler hazırlandıktan sonra hemen değerlendirildiler. Diğer gruplardaki örnekler hazırlandıktan sonraki 3. günde ve 7. günde değerlendirildiler. Farklı sertleşme zamanına sahip örnekler, 1 günlük, 4 günlük ve 7 günlük ekstraksiyon periyotları için 10 ml' lik kültür mediumda dilüe edildiler. Her dilüsyon periyodundan sonra ekstre alındı, 0.22 µm' lik filtrede steril edildi ve 1:1, 1:2, 1:4, 1:8 oranlarında seyreltilerek, 1 günlük inkübasyon süresince 3T3 fare fibroblastlarına uygulandı. Yaşayabilen hücre oranları MTS analizi yapılarak değerlendirildi. Araştırmamızı oluşturan çeşitli değişkenler, oluşturdukları sitotoksisiteye göre, hem kendi aralarında hem de kendi içlerinde istatistiksel olarak değerlendirildi. Araştırmamızda, her kanal patının, her sertleşme ve ekstraksiyon süresinin ve her seyreltme oranının kendi aralarında istatistiksel olarak önemli farklılıklar gösterdiği bulundu (p AH 26 > Endomethasone N > AH Plus > RSA olarak sıralandılar. Ayrıca çalışmada elde edilen bulgulara göre sertleşme zamanı ve seyreltilme oranı arttıkça, sitotoksisite azalırken, ekstraksiyon süresi uzadıkça sitotoksisite artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to evaluate and compare different canal sealers in different setting times in terms of the cytotoxicity they induce on 3T3 mouse fibroblasts. Root canal sealers were prepared according to manufacturer instructions under aseptic conditions to avoid any contamination risk. Standard sterile glass moulds with 2 mm diameter and 10 mm length were used. Test samples were divided into three groups. In the first group, test samples were instantly evaluated after preparation. In the other groups, test samples were evaluated on the third and seventh days after preparation. Samples with different setting times were diluted in 10 ml culture medium for extraction periods of 1 day, 4 days, and 7 days. Extracts were taken after each dilution period, sterilized by 0.22 µm filter, diluted 1:1, 1:2, 1:4, 1:8, and applied to 3T3 mouse fibroblasts during one-day incubation. MTS analysis was performed to evaluate viable cell rates. Different variables included in our study were statistically evaluated both in relation to each other and independently in terms of the cytotoxicity they induced. The result confirmed that all the sealers and each setting and extraction times, and each dilution showed statistically significant differences (p AH 26 > Endomethasone N > AH Plus > RSA. Furthermore, this study?s result show that as setting time and dilution increase, cytotoxicity decreases; and the longer the extraction time, the greater the cytotoxicity.