Sabit protetik restorasyonlarda kullanılan farklı materyallerin biyouyumluluklarının in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of biocompatibility of different materials used for fixed prosthetic restorations
- Tez No: 248499
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Uzun diş hekimliği tarihi boyunca protetik tedavilerde birçok farklı materyal kullanılmıştır. Günümüzde, yeni materyallerin geliştirilmesinde fiziksel ve mekanik özelliklerle birlikte biyolojik özellikler de belirleyici hale gelmiştir.Biyolojik uyum, materyal, hasta ve fonksiyon arasındaki etkileşimin bir sonucudur ve süreklilik göstermektedir. Bir materyalin biyouyumluluğu in vitro testler, hayvan testleri ve kullanım testleri ile ölçülmektedir. İn vitro testler, hayvan ve kullanım testlerine göre daha basittir. Tekrarlanabilir ve kontrol edilebilir şartlarda yapılan ve karşılaştırılabilir sonuçlar veren bu testler, materyalin ilk kullanımı hakkında bilgi vermektedir.Bu çalışmada, sabit protetik restorasyonlarda yaygın olarak kullanılan Co-Cr, saf titanyum, Empress 2 ve parsiyel stabilize zirkonyum materyallerinin biyouyumlulukları, in vitro direkt temas testi ile hücre canlılığını ölçen nötral kırmızı kullanılarak araştırıldı. Çalışma için ISO 10993 standardına uygun olarak 15 mm çapında ve 1.5 mm kalınlıkta örnekler hazırlandı. Sitotoksisite, başlangıçta ve yapay tükrükteki 15 ile 30 gün süren iki farklı yaşlandırma periyodu sonunda yapılan üç test ile ölçüldü. Her test, 6 defa tekrarlandı. Sonuçlar, spektrofotometrik yöntemle elde edildi.Elde edilen sonuçlar, SPSS 11.5 istatistik programıyla analiz edildi. İstatistiksel analizler, one-way Anova, post-hoc Scheffe, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile yapıldı.Çalışmanın sonuçlarına göre test edilen bütün materyaller, her üç deneyde de belli oranlarda sitotoksiktir. Test edilen materyaller içinde, Co-Cr alaşımı tüm deneylerde en az toksik, Empress 2 ise en toksik olan materyaldir. Zirkonyum ve saf titanyumun biyolojik özellikleri ise benzerlik göstermektedir. Yapay tükrükteki 15 günlük yaşlandırma tüm materyallerin toksisitesini düşürürken, 30 günlük yaşlandırma toksisiteyi artırarak başlangıç değerinin de üstüne çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Many different materials have been used in prosthetic treatment throughout dentistry's long history. Currently, in the development of new materials, biological properties have become markedly important, along with physical and mechanical properties.Biocompatibility is the result of interactions between the material, patient and function, and is an ongoing process. Materials' biocompatibility is evaluated with in vitro tests, animal tests and usage tests. In vitro tests are simpler than animal and usage tests. These tests, performed under repeatable and controllable conditions and presenting comparable results, give information about a material's first usage.This study evaluated the biocompatibility of Co-Cr, commercially pure titanium, Empress 2 and partially stabilized zirconia materials, which are commonly used in fixed partial dentures, with an in vitro direct contact test using a notral red assay that assessed cells' viability. For this study, 15 mm diameter and 1.5 mm thick specimens were prepared according to ISO's 10993 standard. Cytotoxicity was evaluated with three tests performed initially and after 15 and 30 days of aging in an artificial saliva solution. Each test was repeated six times. The results were obtained by the spectrophotometric method.Obtained data were analyzed by the statistical software SPSS 11.5 for Windows. Anova, post-hoc Scheffe, Mann-Whitney U and Kruskall Wallis tests were performed for statistical analyses.According the study's results, all tested materials exhibited particular cytotoxic effects in the three tests. In all three tests, Co-Cr alloy was the least toxic material, and Empress 2 was the most toxic material, among all the tested materials. The biological properties of zirconia ceramics and pure titanium materials were similar. Although 15 days of aging in artificial saliva made all materials less toxic than they initially were, 30 days of aging increased their toxicity beyond their initial toxicity.