1,5 ve 3,0 T manyetik rezonans görüntüleme sistemlerinin dental metal alaşımların ve zirkonyumun karakteristik özelliklerine ve seramikle bağlantısına etkisinin incelenmesi
Effects of 1,5 and 3,0 t magnetic resonance imaging (MRİ) systems on the characteristic properties of dental metal alloys and zirconium, and their ceramic adhesion
  1. Tez No: 452321
  2. Yazar: NURTEN BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMEL AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
1,5 ve 3,0 T Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) sistemlerinin dental metal alaşımların ve zirkonyumun karakteristik özelliklerine ve seramikle bağlantısına etkisinin incelenmesi. Bu çalışmada MRG sistemindeki iyonize olmayan radyo dalgalarının ve manyetik alanın, sabit protetik restorasyonlarda kullanılan dental metal alaşımlar ile zirkonyum alt yapı materyallerinin karakteristik özelliklerine ve alt yapılar ile seramik arasındaki bağlantı direncine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada CoCr, NiCr, ZrO2 ve Ti materyallerinden, farklı üretim teknikleri ile disk (12mm çap 1mm kalınlık) (n=20) ve dikdörtgen prizması (2x2x4 mm3) (n=15) şeklinde örnekler üretildi. Disk şeklinde üretilen örneklerin üzerine seramik (r=6mm, h=4mm) pişirildi. 1 haftalık hızlandırılmış yaşlandırma işlemi sonrası 1,5 ve 3,0 T MRG cihazında 30 dakika süre ile beyin MRG sekansları uygulanarak instron test cihazında makaslama bağlantı direnci test edildi. Çalışmada ayrıca dikdörtgen prizması şeklinde üretilen örneklere de aynı MRG prosedürü uygulanarak SAXS cihazı ile nano-kristaliografik yapıları, profilometre ile yüzey pürüzlülükleri ve Vickers mikrosertlik cihazı ile sertlik ölçümleri yapıldı. MRG uygulamaları sonucunda yüzey pürüzlülüğünde CoCr_Dk - CoCr_Db (1,77-2,31 µm), CoCr_Da - CoCr_Db (1,95-2,31 µm) ve Ti_k – Ti_a (0,78-1,34 µm) grupları arasında artış görülmüştür (p0.05). Vickers mikrosertlik değerlerinde CoCr_Dk - CoCr_Db (438-334 HV1) ile CoCr_Da - CoCr_Db (459-334 HV1) grupları arasında azalma görülürken NiCr_k - NiCr_b (328-391 HV1) ile NiCr_a - NiCr_b (311-391 HV1) grupları arasında artış görülmüştür (p>0.05). Ancak CoCr_L, Ti ve Zr örnek grupları içerisinde anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). CoCr_D örnek grupları için makaslama bağlanma direncinde CoCr_Dk (21,75 MPa) grubuna göre CoCr_Da (24,1 MPa) grubunda artış, CoCr_Db (19,47 MPa) grubunda azal-ma ve CoCr_Db (19,47 MPa) grubunda, CoCr_Da (24,1 MPa) grubuna göre azalma görülmüştür (p0.05). SAXS analizi ise materyal-lerin, manyetik alan ve non iyonize radyo dalgalarından etkilendiğini, bu etkilenimlerin de materyallerin sertlik, pürüzlülük ve seramikle bağlanma di-rençlerinde farklılıklara neden olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, MRG uygulamalarının özellikle metal destekli sabit protetik restorasyonlarda metal-seramik bağlantısında görülen başarısızlık nedenle-rinden birisi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Effects of 1,5 and 3,0 T Magnetic Resonance Imaging (MRI) sys-tems on the characteristic properties of dental metal alloys and zirco-nium, and their ceramic adhesion. The aim of this study was to analyze the effects of non-ionizing radio frequency signals and magnetic field of MRI on the characteristic properties and framework-ceramic adhesion of the materials that are used in fixed partial dentures. For the study, Co-Cr, Ni-Cr, ZrO2 and Ti specimens were produced in the shape of disk (12mm diameter, 1mm thickness) and rectangular prism (4x2x2 mm) by using different fabrication methods. Ceramic was applied to the disk shaped samples (r=6mm, h=4mm). The veneered specimens sub-jected to ageing for a week, then they were rondomly divided into three groups (n=20). Later, 1st and 2nd groups were exposed to 1,5 and 3,0 T MRI brain secans for 30 minutes respectively while the 3rd group (control group) was not exposed to MRI. Shear bond strengths of these specimens were measured with a universal test machine. The same MRI procedure was ap-plied to the rectangular prism specimens. Nano-cristaliografic structures of these rectangular prism specimens were analyzed with Small Angle X-ray Scattering (SAXS), and their surface rougness and Vickers hardness were measured. The surface rougness of CoCr_Dk - CoCr_Db (1,77-2,31 µm), CoCr_Da - CoCr_Db (1,95-2,31 µm) ve Ti_k – Ti_a (0,78-1,34 µm) groups were increased after MRI exposure (p0.05). The Vickers hardness numbers of CoCr_Dk - CoCr_Db (438-334 HV1), CoCr_Da - CoCr_Db (459-334 HV1) groups were decreased, and NiCr_k - NiCr_b (328-391 HV1), NiCr_a - NiCr_b (311-391 HV1) groups were increased (p0.05). The shear bond strength of CoCr_Da (24,1 MPa) group was increased while CoCr_Db (19,47 MPa) group was decreased with regard to CoCr_Dk (21,75 MPa) group and also NiCr_a (18,16 MPa) was decreased while NiCr_b (28,03 MPa) was increased with regard to NiCr_k (21,29 MPa) group (p0.05). The SAXS analysis of the specimens indicated that the nano-cristaliografic structures of the materials were influenced by the magnetic field and non-ionizing radio frequency signals which causes changes on the hardness, roughness and metal-ceramic adhesion of the specimens. The results indicated that the MRI systems can be a reason for the failure of metal-ceramic adhesion in fixed partial dentures.