Geleneksel paslanmaz çelik kuronların ve farklı şekillerde estetik hale getirilmiş kuronların klinik ve radyografik başarılarının ve gingival dokularda meydana getirdikleri değişikliklerin değerlendirilmesi
The evaluation of clinical and radiographic achievements and the changes they compose on gingival tissues of traditional stainless steel crowns and crowns brought to an esthetic state in different ways
  1. Tez No: 248498
  2. Yazar: NİHAL BELDÜZ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel PÇK'ler ve onların estetik modifikasyonlarının [OPÇK, HPÇK, FVPÇK (NS, PP)] iki farklı siman materyaline (KC, RU Aplicap) göre klinik değerlendirmeleri, ?yaş?, ?cinsiyet?, ?çene?, ?diş tipi? ve ?materyal? faktörlerine göre klinik ve radyografik değerlendirmeleri, bu kuronların kuron konturu ve estetik modifikasyonların estetik açıdan değerlendirmeleri; ayrıca, kuron uygulamaları ile gingival değerlendirme kriterlerinin (OHİ-S, Pİ, Gİ, SD ve DOS) zamana bağlı değişikliklerini ve ebeveyn memnuniyet seviyelerini değerlendirmektir.Bu amaçla, 5-8 yaşları arasındaki (ort. 6,55±0,95 yıl) 76 çocuğun (40 kız, 36 erkek) I. veya II. süt azı dişlerine toplam 264 adet kuron uygulanmıştır. Kuronlar 3'er aylık klinik ve 6'şar aylık radyografik kontroller ile 27 ay boyunca değerlendirilmişlerdir. İstatistiksel analizleri %5 ve %1 seviyesinde yapılmıştır.Kuronların simantasyonları için kullanılan siman materyalleri ve kuronlarda oluşan yüzey değişimleri arasında farklılık bulunmamıştır (P>0,05). Diş tipi hariç, diğer faktörlere göre kuronlar arasında ve kuronların kuron konturu ve estetik modifikasyonlarının estetik değerlendirmeleri açısından kuronlar arasında farklılık anlamlıdır (P0,05).Yaş grupları ve çeneye göre, DOS değerleri anlamlı değilken (P>0,05); cinsiyete göre, başlangıç ve 3. ayda; diş tipine göre, başlangıç hariç diğer tüm kontrol seanslarında; siman materyallerine göre, 9.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the clinical effects of traditional SSC and their aesthetic modifications [OSSC, HSSC, FVSSC, (NS, PP)] for two different types of cement material (KC, RU Aplicap), the clinical and radiographic evaluation of the crowns for the age, gender, jaw, tooth type and material factors, the evaluation of these crowns according to the crown contour and aesthetic evaluation of their aesthetic modifications, and the difference between crown applications and gingival evaluation criteria (OHI-S, PI, GI, SD, and GCF) based upon time and the evaluation of the parents? satisfaction levels.For this aim, 264 crowns were applied to first and second primary molars of 76 children (40 girls, 36 boys) aged between 5-8 (average 6.55± 0.95 years). The crowns were followed for a period of 27 months with 3 month clinic and 6 month radiographic time intervals. The statistical analysis was determined at a level of 5 and 1 percent.No statically significant difference was found between the cement materials used for cementation of the crowns and the surface changes on the crowns (P>0.05). With exception to the tooth type, there were statistical significance among the crowns, the contours of the crowns and the aesthetical evaluation of the aesthetic modification in respect of the other factors (P>0.05).The differences of gingival evaluation criteria during the follow-up period was found to be statistically significant (P>0.05). In addition, all other gingival evaluation criteria, with the exception of the crown applied group and the beginning GI values of the control group were found to be statistically significant (P>0.05). Excluding the beginning GI-SD values, there is a positive relation between all GI-SD, PI-GI, PI-GCF and GI-GCF values during all control periods (P>0.01). A difference consisted between the values of the PI crowns at the beginning and the 3rd month originating from the SSC and HSSC and also between the SD values in the 6th and 9th month originating from the PP (P>0.05). The difference among the crowns was found to be statistically significant based on the GI and GCF values.While the GCF values for the age group and jaws was not found to be statistically significant (P>0.05) statistical significance was observed according to gender type at the beginning and the 3rd month; throughout the control period excluding the beginning with regards to the teeth type; and at the 9th month with regards to the cement materials(P>0.05). According to the parent?s satisfaction evaluation criteria, parents were mostly satisfied from the OSSC and least from the PP?s.As a result, according to the aesthetic and periodontal evaluations, by using one of the two different types of cement materials NS and OSSC crowns can be mostly preferred amongst other crowns.