Değişik implant sistemleri üzerine uygulanan farklı sabit protetik restorasyonların in-vivo ve in-vitro değerlendirilmesi
In-vivo and in-vitro evaluation of different fixed partial prosthetic restorations using on different implant systems
  1. Tez No: 298906
  2. Yazar: AYŞE GÖZDE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBİN ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmada, implant destekli sabit protetik restorasyonlarda kullanılan protetik materyallerin ve implant dizaynının çevre kemiğe olan etkileri in-vivo ve in-vitro olarak değerlendirilmiştir.25 hastaya, toplam 67 implant (35 Dentsply-Xive; 32 Zimmer-TSV) yerleştirilmiş; baz metal alaşımı, değerli metal alaşımı ve zirkonyum oksit alt yapıları kullanılarak restorasyonlar uygulanmıştır. Klinik takiplerde restorasyonlar, modifiye ryge kriterlerine göre skorlanmışlar, ayrıca kemik yıkım farklılıkları dijital fark radyografisi ile incelenmiştir.Aynı protetik materyaller ve implant sistemlerinin oluşturdukları stres dağılımları 3D SEA kullanılarak değerlendirilmişlerdir.Kemik yıkımı üzerinde; sadece kullanılan üst yapı materyalinin etkisi anlamlı bulunmuştur (p=0.002). Baz metal alaşımı kullanılan grupta, değerli metal alaşımına göre daha fazla kemik yıkımı gözlenirken; değerli metal alaşımı ve zirkonyum alt yapılı gruplar arasındaki kemik yıkım farklılıkları anlamsız bulunmuştur. Değerlendirmeye alınan testlerde, 3.
Özet (Çeviri)
The influence of prosthesis material and implant design of implant supported fixed partial restorations on surrounding bone was evaluated in-vivo and in-vitro.67 dental implants (35 Dentsply Friadent-Xive; 32 Zimmer-TSV implants) were placed to 25 patients; restored with porcelain fused to base metal alloy, porcelain fused to noble metal alloy and zirconium oxide based ceramic. Each restoration was clinically observed using Modified Ryge Criteria, also, crestal bone level changes were assesed with digital subtraction radiography method.3D finite element analysis (FEA) method was used to assess stress distributions when the same prosthetic materials and implant systems were used.Between all variables that may influence crestal bone loss, only the prosthetic material was found statistically significant (p=0,002). Base metal alloy restorations showed significantly higher crestal bone loss than noble metal alloy restorations whereas, differences between noble metal alloy group and zirconia group were not statistically significant.