Neonatal trombositopenilerde etyoloji
  1. Tez No: 24851
  2. Yazar: HALE ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLERSU İRKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Neonatal trombositopeni yaşamın ilk ayında trombosit sayısının 150xl09/L nin altında olmasıdır. Hasta yenidoğanlarda trombositopeni daha sık gelişmekte, trombositler hemostazda önemli bir rol oynadığı için trombositopeni klinik tabloyu daha ağırlaştırabilmektedir. Trombosit tüketiminin artması, yapımın azalması, sekestrasyonun artması veya bunlardan herhangi birinin kombinasyonu sonucu gelişebilen trombositopenide erken dönemde tanı konarak trombositopeniye yol açan faktörün ortadan kaldırılması, komplikasyonların ve mortalite riskinin azaltılması açısından önem taşımaktadır. Yenidoğan ve prematüre servislerine yatan term ve preterm bebeklerde trombositopeni görülme sıklığı, ortaya çıkan neonatal trombositopeninin etyolojisinde rol oynayan faktörlerin belirlenmesi ve önlenebilecek nedenlerin ortadan kaldırılarak trombositopeni sıklığını azaltmayı amaçlayan bu araştırmada prematürite, hipoksi, sepsis intrauterin gelişme geriliği, ağır Rh uygunsuzluğu, dissemine intravasküler koagulasyon trombositopeniden sorumlu başlıca faktörler olarak bulunmuştur. Trombositopenik bebeklerde gelişen komplikasyonlar ve fatalite riski daha yüksek saptanmıştır, özellikle deri içine kanamadan çok sistem kanaması olanlarda trombositopeni derecesi ile ilişkili olmadan prognozun daha kötü olduğu izlenmiştir. Trombositopeninin % 47'sinin ilk 2 günde ortaya çıktığı, trombosit sayısının ilk 48 saat içinde en düşük seviyeye ulaştığı, ortalama 8 günde trombosit sayısının normale çıktığı görülmüştür. Trombositopeni geliştikten sora komplikasyonların daha çok gelişmesi, fatalite oranının artması nedeniyle prenatal, natal, postnatal bakımın iyi yapılması, prematürite, enfeksiyon, hipoksi gibi trombositopeni etyolojisinde rol oynayan faktörlerin mümkün olduğunca ortadan kaldırılması gerektiği düşünülmüştür. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neonatal thrombocytopenia is defined as a platelet count of less than 150xl09/L in the newborn period. Thrombocytopenia can be caused by decreased platelet production, by increased platelet destruction, by pooling in an enlarged spleen, or by any combination of these. The prevalence of thrombocytopenia in sick infants admitted to a neonatal intensive care unit is very high and since thrombocytes play an important role in hemostasis, thrombocytopenia can worsen the clinical findings. The early diagnosis of thrombocytopenia and the underlying primary pathologic process play an important role in reducing the risk of mortality and the complications such as bleeding. In this prospective study, which was performed in 1.5 year, 351 newborns admitted to our neonatology unit were taken as the study group and the morbidity of thrombocytopenia and the risk factors were determined to prevent the newborns from thrombocytopenia by decreasing the prevalence of underlying pathologic risk factors. This study demonstrated prematurity, sepsis, hypoxia, intrauterine growth retardation, erythroblastosis fetalis and disseminated intravascular coagulation play an important role in etiology of thrombocytopenia. The incidence of complications and mortality were higher in thrombocytopenic infants. Especially, the prognosis was worse in cases who had hemorrhage without a relation with the degree of thrombocytopenia. The thrombocytopenia occurred by day 2 in 47 % of the infants and resolved by day 8 in 62.5 %. The platelet count nadir occurred by day 2. Since thrombocytopenic infants are at greater risk for bleeding, and the thrombocytopenia itself may have contributed to the high mortality, the primary risk factors such as prematurity, infections, hypoxia must be eliminated by providing better care, giving adequate hygiene of both mother and the baby during the prenatal, natal and neonatal period. 41