Batın ameliyatı olacak yetişkin hastalara ameliyat öncesi verilen eğitimin kaygı ve ağrı düzeyine etkisi
The impact on the level of anxiety and pain of the training before operation given to adult patients who will have abdominal oparation
- Tez No: 248535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu Araştırma Erzurum İli, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde batın ameliyatı sınıfından olan kasık fıtığı (inguinal herni) ameliyatı olmak üzere yatırılan 18-60 yaş grubu yetişkin hastalara ameliyat öncesi verilen eğitimin kaygı ve ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacı ile yarı deneysel olarak yapılmıştır.Araştırmanın verileri Şubat 2007- Mayıs 2008 tarihleri arasında 30'u kontrol, 30'u deney grubu olmak üzere toplam 60 hastadan toplanmıştır. Veri toplamada; hasta tanıtım formu, durumluk- sürekli kaygı ölçeği, takip formu kullanılmıştır.Hastaların sosyo demografik özellikleri hasta tanıtım formu ile toplanmıştır. Kontrol grubu hastalarına, rutin uygulamalar dışında bir uygulama yapılmamış, ameliyattan 48 saat önce, 24 saat önce ve 24 saat sonra araştırmacı tarafından durumluk sürekli kaygı ölçeği uygulanmıştır. Ameliyat sonrası ilk 24 saat belirli aralarla ağrı düzeyleri ölçülmüştür. Deney grubu hastalarına ameliyattan 48 saat önce hasta tanıtım formu ve durumluk sürekli kaygı ölçeği uygulanmıştır. Ameliyat öncesi hasta eğitim rehberi ile bilgi verilmiş soruları yanıtlanmıştır. Eğitim tamamlandıktan sonra ameliyattan 24 saat önce ve ameliyattan 24 saat sonra durumluk sürekli kaygı ölçeği bir kez daha uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as quası-experimental with the aim of determining the impact on the pain and anxiety levels of the training given before operation to the patients who are 18-60 years of age group and hospitalized for Inguianl Hernia operation, a class of abdominal operations in General Surgery Clinic of Aziziye Research Hospital Süleyman Demirel Medical Centre in Atatürk University in Erzurum.The data of the research were collected from total 60 patients, 30 of whom are control group and 30 of them are experimental group between the dates February 2007 and May 2008. In collecting data, patient introduction form and situational constant anxiety inventory, and analysis following form were used.Socio-demographic features of the patients were collected with patient ıntroduction form.No application, except routine ones was not applied to the patients in control group, and sıtuational Constant Anxiety Inventory was practised 48 hours before operation and 24 hours before operation and 24 hours after operation by researcher. Pain levels were measured in certain intervals in the first 24 hours after operation. Patient Introduction form and Situational Constant Anxiety Inventory were applied to the patients in experimental group 48 hours before operation. The information about Training Guide of Patient before operation was given, and the questions were answered. After the training was completed, Situational Anxiety Inventory 24 hours before and 24 hours after operation was applied once again.