Tüberküloz hastalarında yalnızlık ve depresyonla ilişkisi
The relationship between loneliness levels and depression of the patients with tuberculosis.
  1. Tez No: 248536
  2. Yazar: HATİCE POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, tüberkülozlu hastaların yalnızlık düzeyleri ve depresyonla olan ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte planlanıp yapılmıştır.Araştırma 21 Kasım 2007- 21 Ocak 2008 tarihleri arasında Erzurum Verem Savaş Dispanseri' ne kayıtlı olan 60 hastanın 38'i ile yürütülmüştür.Veriler hasta tanıtım formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, ortalamalar, Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testleri, Pearson korelesyon analizi, Cronbach Alfa analizi kullanılmıştır.Çalışmaya alınan hastaların yalnızlık puan ortalamaları 39.44±10.99, depresyon belirti puan ortalamaları 19.28±12.30 (orta derecede depresyon) olarak saptanmıştır. Yalnızlık ve depresyon belirti puan ortalamaları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yalnızlık arttıkça depresyonda artmaktadır.Hastaların sosyodemografik özelliklerinin yalnızlık ve depresyonu istatistiksel olarak anlamlı ölçüde etkilemediği bulunmuştur. Hastanın tedavi alma süresinin yalnızlık düzeyini etkilediği saptanmıştır.Araştırma sonuçları tüberküloz hastalarının yalnızlık ve depresyon yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle tüberküloz hastalarının tedavilerini de etkileyen bu durum göz ardı edilmemeli ve hastalar psikolojik açıdan da değerlendirilmeli ve bakım verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptive and correlational designe to examine the relationship between loneliness levels and depression of the patients with tuberculosis.The study was carried with 38 patients with tuberculosis registered Tuberculosis Struggle Centre and having tuberculosis diagnosis in 21 November 2007- 21 January 2008.Data were collected by using identifying features of the patients, the UCLA loneliness scale, the Beck depression scale. In the assessment of data, percentage dispersion, means, Kruskall Wallis and Mann Whitney U test, Pearson correlation analysis and Cronbach Alpha analysis were used.It was found out that loneliness score averages of patients included in the study was 39.44±10.99, depressions score averages was 19.28±12.30 (middle degree depression). It was found out that there was statistically significant relationship between patients? loneliness score averages and depression symptom score averages.There was no statistically effective significant scale scores identifying features of the patients. It was found out that the period of treatment affected the level of loneliness.The results of the research revealed that the patient with tuberculosis experienced the loneliness. So, while caring is given, this situation which the patient with tuberculosis, too should not be avoided, and the care should be given to the patients in this direction.