Futbol takımları altyapı oyuncularına uygulanan pliometrik antrenman programının fiziksel uygunluk düzeylerine etkileri (Erzurumspor örneği)
The effect of plyometric training programme applied to sub-structure players of football teams on the levels of physical ergonomy
- Tez No: 248545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma on haftalık pliometrik antrenman programının 13 ? 15 yaş grubu erkek futbolcuların fiziksel uygunluk düzeylerine etkilerini tespit etmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 15 denek, 15 kontrol grubu olmak üzere 30 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır.Kontrol grubu sadece normal antrenman yaparken denek grubu normal antrenmanla beraber on hafta süre ile haftada iki gün pliometrik antrenman yaptılar. Futbolcuların fiziksel ve fizyolojik parametreleri bilimsel geçerliliği kabul edilmiş testler ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the effects of a ten-week plyometric training program on physical congruity of male football players between the age of 13 ? 15. 30 players, 15 in the control and 15 in the experimental group were utilized. The players had taken the place in the experiment voluntarily and healthily.The Control group has performed normal training and experimental group has performed normal training and plyometric exercises two days in a week for ten weeks. The physiological and physical parameters of football players of subjects were determined by standardized tests.