Elit düzeydeki alp disiplini kayakçıların reaksiyon zamanlarının araştırılması
Research of the reaction times of the alpine discipline skiers in elit level
  1. Tez No: 248550
  2. Yazar: SEVDA MUSABAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NECİP FAZIL KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırmanın amacı, Milli takım düzeyindeki Alp disiplini kayakçıların işitsel (ses) ve görsel (ışık) reaksiyon zamanlarının tespit edilerek, alınan değerlerin sedanter bireylerinki ile karşılaştırılmasıdır.Araştırma kayak milli takım kampında olan sporcular ile Atatürk üniversitesinde okuyan ve herhangi bir sporla uğraşmayan sedanter bireyler arasında yapılmıştır. Araştırma örneklemi, milli olmuş 37'si bayan, 37'si erkek 74 sporcu ile sporla uğraşmayan 22'si bayan, 22'si erkek 44 sedanter öğrenciden meydana gelmektedir. Reaksiyon zamanları Newtest 1000 reaksiyon cihazı ile işitsel ve görsel olarak ölçülmüştür.Denek gurubumuzu oluşturan kayakçılarla kontrol gurubunu oluşturan sedanter bireylerin reaksiyon zamanları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The reason of the search is to determine the rates obtained from the National Team professional level alpine skiers? auditorial (sound) and visual (light) reaction times and to compare these rates with the sedentary individuals.This research was made on the sportsmen of National Skiers Team and some sedentary individuals who are the students from Ataturk University and do not make any sports at all. The research sampling is formed as follows: 74 sportsmen who deal with sports (37 professional female skiers who skied for the National Skiers Team and 37 professional male skiers who skied for the National Skiers Team ) and 44 sedentary students (22 female, 22 male ) who do not deal with sports. Reaction times were measured as auditoria and visual with Newtest 1000 reaction device.Reaction times of individuals of sedentary in control group with skiers in sample group were compared.