Bazı liken türlerinden elde edilen su, etanol ve aseton ekstraktlarının antioksidant özelliklerinin belirlenmesi
Determining the antioxidant properties of water, ethanol and acetone extracts of some lichens species.
  1. Tez No: 248551
  2. Yazar: SELMA MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ ODABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada ülkemizde yayılış gösteren likenlerden Evernia divaricata, Flavocetraria cucullata, Physcia aipolia, Ramalina polymorpha ve Usnea filipendula isimli türler antioksidan aktivite, fenolik bileşik miktarları ve indirgeme yetenekleri yönünden araştırıldı. Liken örneklerinin her bir türü için su, etanol ve aseton ekstreleri literatüre uygun yöntemler kullanılarak elde edildi ve her ekstre ayrı ayrı deneylere alınarak değerlendirildi.Araştırmamızda Evernia divaricata'nın her üç ekstresininde güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu belirlendi. Doza bağlı olarak sırasıyla su ekstresi %79.7, 92.7 ve 93.8; etanol ekstresi %88.3, 95.0 ve 97.0; aseton ekstresi 93.5, 95.5 ve 97.9 oranında lipit peroksidasyonunu engelledi. Bu sonuçlardan anlaşılacağı üzere bu tür yüksek düzeyde antioksidan aktiviteye sahiptir ve bu likenden elde edilen ekstreler içerisinde antioksidan aktivite su
Özet (Çeviri)
In this study, of the lichens shoving invasion in our country , the types such as Evernia divaricata, Flavocetraria cucullata, Physcia aipolia, Ramalina polymorpha and Usnea filipendula were investigated as regards antioxidant activity, the amount of fenolic compounds and reduction skills. Water, acetone and ethanol extracts were taken for each lichen by using suitable methods for literature, and each of extracts were taken to the experiment and assessed.It is determined that all extracts of Evernia divaricata have potent antioxidant effect. Water extract %79.7, 92.7 and 93.8; ethanol extract %88.3, 95.0 and 97.0; acetone extract 93.5, 95.5 and 97.9 inhibited the peroxidation of lipids respectively. As it seems from these results these species have potent antioxidant activity and antioxidant activity of extracts obtained from this lichen can be ordered as water < ethanol < acetone. Amount of phenolic contents is determined as 34.3 ± 0.8, 49.6 ± 0.7 and 63.7 ± 1.2 in water, ethanol and acetone extracts respectively. The relation between the amount of phenolic compound is like the antioxidant activity which is ordered as water < ethanol < acetone. On the other hand, reducing power is determined as 0.291 ± 0.003, 0.170 ± 0.002 and 0.185 ± 0.002 in water, ethanol and acetone extracts respectively. These results suggest that phenolic compounds were more in the extracts which shows potent antioxidant activity. Water extract shows the most interesting results in the reducing power findins. The reducing power was determined more than the others in water extract which shows less antioxidant activity.Finally, it is convinced that all the lichen species used in this study have antioxidant potent and all that can be tested in biologic activity studies with priority.