Cuprizon ile indüklenmiş deneysel multipl skleroz modeline ellagik asit (Punica granatum) ve likopenin (Lycopersicon esculentum) intragastrik uygulamasının oksidatif ve nitrozatif stres üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of ellagic acid (Punica granatum) and lycopene (Lycopersicon esculentum) administered by intragastric gavage on oxidative and nitrosative stress in cuprizone induced experimental Multiple Sclerosis
- Tez No: 248557
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KORAY GÜMÜŞTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
MS çoğunlukla genç erişkinleri etkileyerek, genç yaşta özürlülüğe neden olan MSS'nin kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Oksidatif ve nitrozatif stresin MS patogenizinde rol aldığı düşünülmektedir. Son yıllardaki çalışmalar da antioksidan maddelerin MS hastalığındaki etkileri üzerine yoğunlaşmıştır.Bu çalışmamızda amacımız deneysel MS modeli oluşturulan sıçanlarda, oksidatif hasarı ve NO metabolizmasını , güncel antioksidanlar olan likopen ve EA'nın etkilerini incelemekti. Deneysel MS modeli oluşturmak amacıyla; Wistar Albino sıçanların toz haline getirilen yemlerine % 0,6 (w/w) oranında cuprizon 15 gün süre ile ilave edildi. Deneysel MS gruplarının oksidan strese ne kadar maruz kaldıklarını görmek amacıyla beyin dokusu ve plazma TBARS düzeyleri, oksijen radikal detoksifikasyonu etkinliğini göstermek amacıyla beyin dokusu ve eritrosit SOD aktiviteleri incelendi. Nitrozatif stres açısından incelemek amacıyla beyin dokusu ve plazmada NO metabolitleri, nitrotirozin düzeyleri ve iNOS aktivitesi tayin edildi. MPO miktarıda da ölçülerek enflamatuvar cevap değerlendirildi.Cuprizon vererek deneysel MS modeli oluşturduğumuz deney gruplarında beyin dokusu TBARS düzeyleri kontrol grubuna göre artmış bulunurken, likopen ve EA uygulamasıyla oksidatif stresin azalması her iki antioksidan için anlamlı bulundu. Kontrol ile kıyaslandığında likopenin oksidatif hasarı önlemede daha etkili olduğu gürüldü. Doku SOD aktiviteleri deneysel MS modeli oluşumu ile anlamlı bir değişim göstermezken, eritrosit SOD aktivitesi anlamlı indüklenmiş olarak bulundu. Doku düzeyinde likopenin, eritrosit düzeyinde EA'nın SOD etkinliğini arttırmada daha etkili olduğu görüldü. Nitrozatif stres açısından bakıldığında tüm deney gruplarında doku düzeyinde total nitrit + nitrat düzeyleri anlamlı artmış olarak bulundu. Ancak iNOS enzim aktivitesi paralel bir artış görülmedi. Artmış TBARS ve NO ürünlerine rağmen doku nitrotirozin düzeyleri anlamlı düşük bulunmuştur.. Doku düzeyinde enflamasyonun belirteci miyeloperoksidaz aktivitesi artmış olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
MS is a chronic inflamatory disease of the central nervous system which causes disability at early ages by mainly effecting young adults. It is suggested that oxidative and nitrosative stresses play roles in pathogenesis of MS. Recent studies focused on the effects of antioxidants on MS disease.In this study our aim was to investigate the oxidative damage and NO metabolism, effects of lycopene and ellagic acid (EA) which are among the popular antioxidants for rats in experimental MS model. For generating an experimental MS model; %0,6 (w/w) cuprizone was added to dustified food of Wistar Albino rats for 15 days. Brain tissue and plasma TBARS levels were measured in order to determine the amount of oxidative stress which the experimental MS groups were exposed to and brain tissue and also erythrocyte SOD activities were examined to show the effectiveness of detoxification of oxygen radials. NO metabolites, nitrotyrosine levels and iNOS activity were analysed in brain tissue and plasma in order to examine nitrozative stress. Inflammatory response was evaluated by measurement of myeloperoxidase activity.While brain tissue TBARS levels in experimental MS groups generated by giving cupizone were found higher than control groups, the decrease of oxidative stress by lycopene and EA treatment were found significant for both antioxidants. Lycopene was found to be more effective in preventing oxidative stress compaired to the control. Although tissue SOD activity was not correlated with MS model severity, the erythrocyte SOD activity was significantly induced by this experimental model. Lycopene in tissues and EA in erythrocyte to improve the SOD activity was seen as more effective. Total nitrite + nitrate levels in tissues were found to be significantly increased in all experimental groups when evaluated for nitrozative stress. But there was no parallel increase in iNOS enzyme activity. Despite of increased TBARS and NO products, tissue nitrotyrosine levels were found significantly low. . In brain tissue as an inflamatory marker myelopeoxidase amount was found elevated.