Yoğun bakım ünitesinde yatırılan hastalarda kolonizasyon ve kolonizasyon ile enfeksiyon ilişkisi
Colonization of patients hospitalized in intensive care unit and infection associated with colonization
- Tez No: 248558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AYGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yoğun bakım üniteleri (YBÜ)'nde yatan hastalarda belirlenen kolonizasyonlar hem enfeksiyon gelişiminde hem de etkenlerin ünitedeki yayılımında önemli rol oynarlar. Kolonize hastaları saptamak için alınacak sürveyans kültürlerinin önemi ve bu mikroorganizmaların klinik önemi belirsizlikler taşır. Biz bu çalışmada YBÜ yatışı sırasında hastalardaki kolonizasyonu, bu kolonizasyonu belirleyen riskleri ve kolonizasyonun enfeksiyonlarla ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Bu amaçla YBÜ'ne(01.09.2009-15.12.2009) tarihleri arasında yatırılan 95 erişkin hastada ilk 48 saat içinde kolonizasyon örnekleri alınıp, incelenmiştir. Bu amaçla burun sürüntülerinde MRSA, rektal sürüntülerde VRE, Gram-negatif etkenler ve Candida, ağız ve cilt sürüntülerinde Candida ve dirençli Gram-negatif çomaklar araştırılmıştır. Ayrıca hastalara risk faktörleri yönünden form doldurulmuş ve hastalar ünitede kaldığı sürede hastane enfeksiyonları yönünden enfeksiyon hastalıkları uzmanlarıyla vizitlerle izlenmiştir. Çalışma döneminde ünitede üreyen mikroorganizmalar bilgi-işlem kayıtlarıyla kontrol edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak Student-t ve ki-kare testleri ile değerlendirilmiştir. Herhangi bir etkenle kolonizasyon 54(%57) hastada saptanmıştır.Hastaların hiçbirinde MRSA kolonizasyonu saptanamazken 4(%4.2) olguda VRE kolonizasyonu, 16 olguda (%16.8) GSBL-üreten E.coli ya da Klebsiella spp, 26 olguda (%27.3) Pseudomonas aeruginosa, 6 olguda (% 6.3) Acinetobacter spp kolonizasyonu saptanmıştır. Candida kolonizasyonu saptanan olgu sayısı 27 (% 28.4) olmuştur. Olguların 20 tanesinde (%21) polimikrobiyal kolonizasyon saptanmıştır. Toplumdan gelen hastalarda kolonizasyon oranı 9/15(%60), başka servislerden gelenlerde kolonizasyon oranı 36/62(%58) ve diğer hastanelerden gelenlerde kolonizasyon oranı 9/18(%50) olarak saptanmıştır. Kolonizasyon yönünden yaş, cinsiyet, tanı, geldiği yer, son bir yılda operasyon ve/veya hastane yatışı, son üç ayda antibiyotik kullanımı, gelişinde enfeksiyon tanısı, APACHE II skoru ve uygulanan invaziv girişimler ile altta yatan hastalıklar yönünden anlamlı bir risk belirlenememiş ve kolonizasyonun mortaliteye etkisi olmadığı saptanmıştır. Bu bulgular ışığında YBÜ enfeksiyonları için ünitede kazanılan etkenlerin daha önemli olduğu ve bu etkenlerin bulaşmasını önleyecek uygulamaların temel hedef olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Intensive care units (ICU) identified colonization in hospitalized patients will play an important role in the propagation of the infections and the development factor of infection. To identify colonized patients will be carried uncertainties the importance of surveillance cultures and clinical significance of these microorganisms. In our study, we aimed to find the colonization in patients during the ICU hospitalization, the risk that determine colonization and relationship to infection with the colonization. For this purpose, colonization samples taken first 48 hours and examined in between 95 adult patients ICU hospitalized (01.09.2009-15.12.2009). For this purpose, in nose swab MRSA, in rectal swab VRE, gram-negative factors, and candida, in mouth and skin swab, candida and resistant gram-negative bacilli were investigated. In addition, patient filled form that is include in terms of risk factors and in the time patients stay in the unit in terms of hospital infections and infectious diseases specialists were monitored daily visits. Afterwards, the work produced in micro-organisms during data processing unit records have been checked. The data were evaluated using SPSS software with chi-square and Student-t tests.