Kronik miyeloproliferatif hastalıklarda görülen arterovenöz trombozların Jak-2V617F mutasyonu ile ilişkisi
The relationship between Jak-2V617F mutation and arteriovenous thromboses in chronic myeloproliferative disorders
- Tez No: 248563
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÜLKÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Giriş. Polistemi vera (PV), esansiyel trombositemi (ET) ve primer miyelofibrozdan (PM) oluşan Ph-negatif KMPH'lerde prognozu belirleyen en önemli etken venöz ve arteryel trombozlardır. Özellikle, PV ve ET'de %30'lara varan oranlarda tromboz sıklığı bildirilmiştir. 2005 yılında KMPH'li hastalarda Janus kinaz 2 (JAK2) isimli tirozin kinazın geninde klonal bir mutasyon (V617F) tanımlanmıştır. Birçok hematopoietik büyüme faktörü reseptörünün hücre içi sinyal iletiminde rol oynayan bu enzime ait mutasyonun PV'li hastaların tamamına yakınında, ET ve PM'li hastaların ise %50'sinden fazlasında bulunduğu takib eden çalışmalarla gösterilmiştir. JAK2V617F mutasyonunun KMPH'de artmış tromboz sıklığı ile ilişkili olduğuna dair çelişkili yayınlar mevcuttur.Amaç. Bu çalışmanın amacı KMPH'de arteriyovenöz tromboz gelişme sıklığı ile JAK2V617F mutasyonu varlığı arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem. Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı tarafından takipli 189 KMPH hastası retrospektif olarak JAK2V617F mutasyon varlığı ile ilişkili geçirilmiş arteryel trombotik/aterosklerotik olay ve venöz tromboembolizm sıklığı açısından değerlendirilmiştir.Bulgular. 189 hastanın 126'sında JAK2V617F pozitif, 61'inde negatif bulunmuştur. 2 hastada JAK2V617F kaydına rastlanmamıştır. Her iki gruptaki hasta özellikleri karşılaştırıldığında JAK2V617F pozitif gruptaki hastaların hemoglobin ve lökosit değerlerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu ancak tromboz risk skorlarının her iki grupta eşit olduğu görülmüştür. Genel ve alt gruplar (PV, ET, PM) içinde JAK2V617F pozitif ve negatif gruplar arasında tromboz gelişimi sıklığı açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.Tartışma ve Sonuç. KMPH'de tromboza yol açtığı düşünülen birçok etken mevcuttur. JAK2V617F mutasyonunun buradaki yerinin anlaşılabilmesi ancak prospektif düzenlenmiş ve çok sayıda homojen özellik gösteren hasta ve uzun süreli takip ile yapılacak çok merkezli çalışmalarla mümkündür.
Özet (Çeviri)
Introduction. Arterial and/or venous thrombotic disease is a major prognostic factor in Philadelphia (Ph) negative chronic myeloproliferative disease (CMPD) which includes polycythemia vera (PV), essential thrombocythemia (ET) and primary myelofibrosis (PM). Increased rates of thrombosis (up to 30%) have been reported in patients with PV and ET. An acquired clonal mutation (V617F) in Janus kinase 2 (JAK2) gene was discovered in patients with CMPD in 2005. JAK2 is a tyrosine kinase that has an important role in signalling pathways of many haematopoietic growth factor receptors. The JAK2V617F mutation has been reported to occur in almost all cases with PV and more than half of the patients with ET and PM. There is conflicting evidence for the association of JAK2V617F mutation with the increased frequency of thrombosis in patients with CMPD.Aim. The aim of this study is to determine the relationship of JAK2V617F mutation with the occurrence of arterial/venous thrombotic diseases in patients with CMPD.Material and Method. A total of 189 patients with CMPD were retrospectively evaluated for the presence of JAK2V617F mutation and associated increased frequency of thrombotic disease. The study was held at the Haematology Outpatient Clinics of Cerrahpaşa Medical FacultyResults. JAK2V617F was positive in 126 of 189 patients, negative in 61 patients and was not done 2 patients. The JAK2V617F positive and negative patient groups were similar in terms of thrombotic risk scores and patient characteristics except significantly higher haemoglobin and leukocyte levels in JAK2V617F positive group. Overall and subgroup (PV, ET, PM) analysis showed no statistically significant difference between JAK2V617F positive and negative groups in the frequency of thrombotic disease.Discussion and Conclusion. Several factors contribute to the occurrence of thrombosis in CMPD. The exact association of JAK2V617F mutation with thrombotic disease in CMPD is to be defined by prospective, multicenter studies with large homogenous cohorts.