Sporun topluma yaygınlaştırılmasında belediyelerin rolü ve önemi (İç Anadolu Bölgesi örneği)
The role and importance of municipalites in diffusion of sport to public (Sample Middle Anatolian District)
- Tez No: 123599
- Danışmanlar: PROF.DR. A. FAİK İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 6116
Özet
-102- ÖZET Bu çalışmanın amacı, sporun sevk ve idaresinde belediyelerin rolü ve önemini belirlemek, belediye başkanlarının bu konuya bakış açışını ortaya koyarak, bu bilgiler ışığında öneriler geliştirmektir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırma problemine ilişkin mevcut bilgiler ilgili literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiş, böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Ayrıca araştırma ile ilgili bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini İç Anadolu Bölgesindeki 4 Büyük şehir 9 il 156 ilçe olmak üzere toplam 169 Belediye oluşturmuştur. Anketler araştırmada evrenin tamamına uygulanmış ancak geriye dönen 102 anket değerlendirmeye alınmıştır, deneklerin bazı anketlere eksik cevap vermesi nedeniyle 97 anket dikkate alınmış ve istatistiksel işlemlere tabi tutulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde dağılımları ve toplam ağırlık ortalamaları alınmış ve tablo haline dönüştürülmüştür. Sonuç olarak; sporun topluma yaygınlaştırılmasında önemli bir role sahip olan belediyelerin bu görevleri yeterince yerine getirmedikleri ve-103- belediyelerin sevk ve idaresinden sorumlu olan başkanlarında, belediyelerin görevleri arasında bulunan spor faaliyetlerini bir tali görev olarak gördükleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-104- SUMMARY The aims of this study were to determine the role and importance of Local Governments which are responsible for administering sport and to put the vision of Local Government Administrators for proposing recommendations. The data gathered from people was collected by survey technique. After getting related literature review, all information was used to from a theoretical background. Beside that, a questionnaire was administered and the data obtained was used to solve the research problem. Research population was formed 4 still's od 156 suburbs from Central Anoytolia Region. The questionnaire was administered all the population but 102 questionnaire were evaluated for this study. 97 questionnaire were not valid for the study, because they were incomplete. The data was analysed by SSPS program and descriptive statistic was done. As a summary, It can be said that Local Governments responsible for developing sport in the community couldn't conduct enough this job, and Local Governments Administrators didn't accept this responsibility as a primary job.