Tedaviye dirençli aurasız migren tanısı alan hastalarda büyük oksipital sinir bloğunun baş ağrısı üzerine etkileri
The efficacy of greater occipital nerve blockade in medication refractory patients with migrain without aura
  1. Tez No: 248587
  2. Yazar: DENİZ PALAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AKARIRMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Primer epizodik baş ağrısı nedenlerinden biri olan migren; nörolojik, gastrointestinal ve otonomik değişikliklerin çeşitli kombinasyonları ile karakterize bir halk sağlığı sorunudur (1).Dirençli migren hastalarında, alternatif tedavi yöntemleri geliştirmeye yönelik değişik klinik çalışmalar yapılmaktadır. Tedaviye dirençli aurasız migren hastalarında büyük oksipital sinir bloğunun etkinliğini araştırdık.Randomize çift kör plasebo kontrollü bu çalışmada; İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji polikliniğinde aurasız migren tanısıyla takipli ve uygulanan tedavilere dirençli 23 hastada BOS lokal anestetik enjeksiyonunun etkinliğinin plasebo ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. BOS enjeksiyonunda USG ile sinirin lokalizasyonu belirlenerek izole BOS bloğu yapılması hedeflenmiştir.Çalışma verilerine göre; enjeksiyon tarafındaki baş ağrısı şiddetinde enjeksiyon sonrası 1. hafta ortalamasında her iki grupta da azalma izlenmiş, bu tedrici azalma her iki grupta 2. haftaya kadar devam etmiştir. 2. haftadan sonra ise tedavi grubunda azalma devam ederek 4. hafta sonunda ortalama NRS değeri 0,97 düzeylerine gerilerken, plasebo grubunda 2. haftadan sonra düşmüş olan ortalama NRS değerleri tekrar yükselme eğilimine geçerek enjeksiyon öncesi düzeylere yaklaşmıştır. LA grubunda enjeksiyon uygulanan taraftaki aylık ortalama ağrı değerlerinde görülen azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,003). SF grubunda ise görülen azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,110). Her iki grupta karşı taraftaki aylık ağrı ortalamalarında istatistiksel anlamlı bir değişim izlenmemiştir.Analjezik tüketimi açısından her iki grubun karşılaştırmasında; plasebo grubunda aylık kullanılan ortalama analjezik adedi değişmez hatta bir miktar artma eğilimine geçerken, tedavi grubunda analjezik kullanımı belirgin olarak azalmıştır.Sonuç olarak; migren tedavisinde BOS bloğunun özellikle tedaviye direçli hastalarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak akla getirilmesi gerekmektedir. Enjeksiyonun başarısını artırmak için BOS lokalizasyonunun USG ile belirlenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Migraine is a primary episodic headache disorder characterized by various combinations of neurological, gastrointestinal, and autonomic changes (1).There are many studies on alternative treatment modalities for medication refractory migraine. The therapeutic value of greater occipital nerve blockade in patients with migraine without aura who are unresponsive to several combinations of pharmacological treatments was investigated.The aim of this randomized double blind placebo controlled clinical study was the comparison of the efficacy of local anesthetic (LA) and serum physiologic injection as placebo of the greater occipital nerve in 23 medication refractory patients with migraine without aura. Using ultrasonography (USG) to localize the nerve and performing isolated greater occipital nerve injection was targeted.According to the results; in both groups, decrease of intensity of headache at the injection side was observed after the injection at the average of the first week. This progressive improvement continued until the 2nd week in both groups. After the second week although the improvement proceeded in the LA group and the value of the numeric rating scale NRS came to 0, 97 at the end of the fourth week. In the plasebo group the values tended to rise again and become closer to the pre-injection level. In the LA group at the injection side the decrease of the average monthly pain intensity score after the injection was found to be statistically significant (p=0,003). On the other hand the decrease in the plasebo group was not statistically significant (p=0,110). In both groups on the opposite side of the injection, statistically significant difference was not monitored at the average monthly pain intensity score.The consumption of analgesic after the injection was significantly decreased in LA group compared to plasebo group. In the plasebo group the analgesic use was slightly increased after the injection.In conclusion; in the treatment of migraine especially in patients with medication refractory migraine, greater occipital nerve blockade should be considered. To increase the success of injection finding the localization of the greater occipital nerve with USG should be recommended.