Kronik aktif Hepatit B, inaktif Hepatit B ve kendiliğinden bağışıklık kazanan Hepatit B olgularında hücresel immünitenin fonksiyonlarının in vitro koşullarda ELİSPOT testi ile değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Comparision of cellular immunity functions by enzyme linked immunospot assay (ELISPOT) in chronic hepatıtıs B (CHB) , chronıc inactıve hepatıtıs and Anti HBs positive patient without vaccinated.
  1. Tez No: 248588
  2. Yazar: FERHAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT ÖZARAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Uzun yıllar boyunca her yeni antiviral ilaçla umutların tazelendiği kronik hepatit B (KHB) tedavisindeki başarısızlığın temelinde hastalığın immün patogenezinin tam olarak aydınlatılmamasının önemli bir yeri vardır. Bu örnekte olduğu gibi hastalığın patogenezi ve bireysel immünite farklılıkları aydınlatıldıkça HBV enfeksiyonlu hastalara yaklaşımımız değişecek, kişisel farklılıkları temel alan tedavi yaklaşımları geliştirilerek KHB tedavisinde daha başarılı sonuçlar alınabilecektir.Bu çalışmamızda 7 KHB, 8 inaktif taşıyıcı ve 8 HBV enfeksiyonun geçirmiş (Anti HBs pozitif) kişilerde periferik mononükleer hücrelerinin in vitro ortamda spesifik (Hepatit B kor antijeni; rekombinan HBcAg) ve nonspesifik (CMV, EBV, İnfluenza peptid havuzu; CTL CEF peptid pool `'plus'') antijenlere karşı oluşturdukları interferon gama (IFN- ? ) salınımlarını enzyme linked immonospot (ELISPOT) yöntemi ile karşılaştırdık. Pozitif test kontrol olarak fitohemaglutinin (PHA) kullandık. Üç grubun sürekli değişkenleri, Analysis of Variance (ANOVA) testi ile karşılaştırıldı; post-hoc test olarak Scheffe kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Through long ages, the underlying reason of failing in the treatment of chronic hepatitis B (CHB) that we lay hopes on with every new antiviral medicine has been the immunopathogenesis of the disease which could not be illuminated as yet. As shedding light on the disease pathogenesis and the individual immunity differences, our approach in HBV-infected patients will change and more successful results will be obtained in CHB treatment by improving new treatment modalities based on individual differences.In this thesis project, we compared the IFN-Gamma synthesis of 7 CHB, 8 inactive carrier and 8 Anti-HBs positive patients with subclinic HBV infection against specific (Hepatitis B core antigen; recombinant HBcAg) and non-specific (CMV, EBV, Influenza peptide pool; CTL CEF peptide pool `?plus??) antigens in in vitro peripheral mononuclear cells with enzyme-linked immunospot (ELISPOT) assay. We used phytohemagglutinin (PHA) as positive control. The continuous variables of three groups were compared with Analysis of Variance (ANOVA) test, Scheffe was used as post-hoc test.