İdyopatik intrakranyal hipertansiyon olgularında klinik ve laboratuvar özelliklerinin göz kırpma refleksi, koku eşiği ve duyarlılığı ile korelasyonu
The correlations between clinical and laboratory characteristics of patients with idiopathic intracranial hypertension and blink reflex, odor threshold and sensitivity
- Tez No: 447263
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BAYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: İdyopatik intrakranyal hipertansiyon (İİH) nedeni bilinmeyen intrakranyal basınç artışı ile karakterize bir sendromdur. Bu çalışmada,“Sniffin' Sticks”koku testi kullanılarak İİH hastalarının koku duyusunun test edilmesi ve sonuçların sağlıklı gönüllüler, migren ve mezial temporal lob epilepsili (MTLE) hastalarla karşılaştırılması yanı sıra göz kırpma refleks incelemelerinin migren hastaları ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Revize Friedman kriterlerine göre tanı almış toplam 27 İİH hastası çalışmaya dahil edilerek, demografik ve klinik özellikleri yönünden değerlendirilmişlerdir. Koku testi için MTLE, atak döneminde olmayan migren olguları ve sağlıklı gönüllüler kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir.“Sniffin' Sticks”koku testi uygulanarak tüm katılımcıların koku eşik, ayrım ve tanıma skorları elde edilmiştir. Göz kırpma refleksi incelemesinde ise kontrol grubu olarak aurasız migren olguları ve sağlıklı gönüllülere uygulanmış, latans süreleri ve toparlanma oranları elde edilmiştir. Çalışma öncesi etik kurul onayı alınmış ve tüm katılımcılara yazılı onam formları imzalatılmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: MTLE grubunda İİH grubuna göre koku tanıma; İİH grubunda ise migren grubuna göre eşik skoru anlamlı düşük bulundu. Göz kırpma refleksi incelemesinde; 2R2 dalgasının alanının 1R2 dalgasının alanına oranı (2R2/1R2 alan) hesaplandığında, İİH grubunda 500ms ISI ile alınan yanıt sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunurken, migren hastaları ile fark olmadığı görüldü. Latans süreleri değerlendirildiğinde, IL yanıtlarda 2R2 latans sürelerinde 500 ve 800ms ISI ile alınan yanıtlarda migren hastalarına ve sağlıklı kontrollere göre anlamlı kısalma olduğu görüldü. Atak ve remisyon dönemindeki hastalar arasında latans ve alan değerleri açısından fark yoktu. Göz kırpma refleks sonuçları klinik özellikler ile birlikte değerlendirildiğinde ise, başlangıçta görme bulanıklığından yakınan hastalardan 500ms ISI ile alınan IL alan oranının, başlangıçta başağrısı olan hastalara göre anlamlı yüksek olduğu görüldü. Nüks olan hastalarda 200ms ISI ile alınan KL alan yanıtı, nüks olmayan gruba göre anlamlı olarak yüksekti. BOS açılış basıncı ile 800ms ISI ile alınan KL 1R2 ve 500ms ISI ile alınan KL 2R2 değerleri arasında negatif korelasyon saptandı. Koku testi ve göz kırpma refleksi sonuçları arasındaki ilişki değerlendirildiğinde ise, toplamı yansıtan EAT skoru ile 500 ve 800ms ISI ile elde edilen IL yanıtlarda 1R2 latans sürelerinin pozitif korelasyon gösterdiği görüldü. Tartışma: İİH hastalarında koku testinde sağlıklı kontrollere göre anlamlı fark saptanmamış olması ise bu hasta grubunda koku duyusunda kalıcı bir bozukluk oluşmadığı lehine yorumlanabilir. Göz kırpma refleksi sonuçları değerlendirildiğinde, migren hastalarına benzer şekilde yüksek toparlanma oranlarının görülmesi ve bunun remisyon döneminde de devam etmesi bu hastalarda kalıcı bir trigeminal eksitabilite artışı oluştuğunu göstermiştir. Bunlara ek olarak, başlangıçta görsel yakınmaları olan hastalarda ve nüks olan hastalarda toparlanma oranlarının artmış olduğu ve dirençli başağrısı/görsel yakınmaları olan hastalarda latansın daha kısa olduğu göz önüne alındığında göz kırpma refleksinin prognoz tahmininde ve tedaviyi yönlendirmede kullanılabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Idiopathic intracranial hypertension (IIH) is a syndrome characterized by increased intracranial pressure of unknown cause. In this study, it was aimed to compare the sense of smell of IIH patients with healthy volunteers, migraineurs and patients with mesial temporal lobe epilepsy (MTLE) by“Sniffin' Sticks”test and also to compare blink reflex results of IIH patients with migraineurs and healthy controls. Methods: Twenty-seven IIH patients diagnosed according to the revised Friedman criteria were included in the study and were evaluated in terms of demographic and clinical characteristics. MTLE patients, migraineurs during headache-free period and healthy volunteers were included in the study as control groups for odor test.“Sniffin ' Sticks”odor test was performed and odor thresholds, discrimination and identification scores were obtained. Blink reflex was evaluated migraineurs without aura and healthy volunteers as control groups, and latency periods and recovery rates were measured. Ethics committee approval was obtained before the initiation of the study and written consent forms were signed by all the participants. All obtained results were compared statistically. Results: Odor identification scores were significantly lower in MTLE group compared to IIH group and threshold scores were significantly lower in IIH group compared to the migraine group. In blink reflex examinations, when ratio of 2R2 wave area to 1R2 wave area was calculated, response at 500ms ISI was found to be significantly higher in IIH group compared to healthy controls and there was no difference in comparison to migraineurs. Regarding latencies, those latency periods in IL 2R2 waves at 500 and 800ms ISI were found to be significantly shorter than in migraineurs and healthy controls. There was no difference between patients during attack and remission periods in terms of latency periods and areas. When clinical features and blink reflex results were analyzed together, IL area ratios at 500ms ISI were significantly higher in patients with blurred vision complaints compared to patients with headache as the presenting symptom. CL areas at 200ms ISI were significantly higher in patients with recurrence compared to patients without recurrence. Negative correlations were found between CSF opening pressure and CL 1R2 at 800ms ISI and CL 2R2 at 500 ms ISI. When the relationship between odor test and blink reflex results were evaluated, positive correlations were found between total TDI score and IL 1R2 latency periods at 500 and 800ms ISI. Discussion: Lack of significant difference regarding odor test between IIH patients and healthy controls can be interpreted in favor of absence of a permanent impairment in the sense of smell in IIH group during remission. When blink reflex results were evaluated, presence of high recovery rates similar to migraineurs and continuation of this feature during remission period indicated a permanent increase in trigeminal excitability in these patients. In addition, given the increased recovery rates in IIH patients with visual symptoms and recurrence, and shorter latency periods in patients with refractory headaches/visual symptoms, we suggest that blink reflex can be used in predicting prognosis and management of treatment in IIH course.