Açık kalp ameliyatı sonrası noninvaziv mekanik ventilasyon uygulanmasının etkinliği
The effiency of application of noninvasive mechanical ventilation after having open heart surgery
  1. Tez No: 248602
  2. Yazar: TUBA ÇIKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Açık kalp ameliyatı sonrası gelişen postoperatif en önemli komplikasyonlardan biri pulmoner disfonksiyon sonucu gaz alışverişindeki bozulmadır. Bu durum solunum yetmezliğine zemin hazırlar. Çalışmamızda postoperatif dönemde noninvaziv mekanik ventilasyon uygulamasının etkinliğini belirleyebilmek amaçlanmıştır.Mart 2008 - Şubat 2009 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde, açık kalp ameliyatı olan 50 hasta çalışmaya alındı. Çalışmamız prospektif, randomize, deneysel çalışma olarak planlandı. Tüm hastaların demografik özellikleri, kardiyak cerrahinin çeşidi ve süresi, preoperatif değerlendirme (euroSCORE), tedavi öncesi , 30. dakika, 2. saat ve tedavi sonrası (4. saat) vital bulgular, arter kan gazı değerleri, Borg dispne skoru, alveoloarteriyel gradient, PaO2/FiO2 oranı, Basitleştirilmiş Akut Fizyoloji II Skoru ve Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi II Skoru değerleri kaydedildi.Hastalar randomize edilerek 2 gruba ayrıldı. 1. gruptaki hastalara konvansiyonel tedavi (monitörizasyon, maske O2, bronkodilatör tedavi, solunum egzersizleri), 2. gruptaki hastalara konvansiyonel tedaviye ek olarak 4 saat noninvaziv mekanik ventilasyon uygulandı.İki grup arasında yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, komorbit hastalıklar ve euroSCORE değerleri açısından fark saptanmadı (p>0.05). Operasyon çeşidi ve süresi karşılaştırıldı, anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).Kalp tepe atımı sayısındaki değişiklik 2. grupta istatistiksel açıdan anlamlıydı (p=0.001). Dakika solunum sayısında 1. grupta artma (p=0.082), 2. grupta azalma (p=0.013) görüldü, istatistiksel anlamda farklıydı. Ateş ve tansiyon değerlerinde anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).Arter kan gazı değerlerinde gruplar arası anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).Borg dispne skoru, iki grupta da istatistiksel anlamlı olarak azaldı, 30. dakika ve 2. saatin sonunda gözlenen azalma 2. grupta anlamlıydı. Alveoloarteriyel gradient değerindeki azalma; grup içi değerlendirmede iki grupta da belirgindi, gruplar arası karşılaştırmada grup 2 lehine anlamlıydı (p0.05).Sonuç olarak bu çalışmada, açık kalp ameliyatı olan ve postoperatif dönemde uygulanan noninvaziv mekanik ventilasyonun; dakika solunum sayısı, kalp tepe atımı, dispne skoru ve alveoloarteriyel gradienti azalttığı, PaO2/FiO2 oranını artırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
One of the most important postoperative complications after undergoing an open heart surgery is disruption of gas exchange because of pulmonary dysfunction. This condition provides a basis for respiratory failure. The goal of this study is to determine the efficiency of noninvasive mechanical ventilation in postoperative period.50 patients who underwent open heart surgery in Trakya University, Faculty of Medicine, Cardiovascular Surgery Department between March 2008 and February 2009 have taken part in this study. It was planned as a prospective, randomized and experimental study. Demographic characteristics, type and duration of the cardiac surgery, preoperative evaluation (EuroSCORE), vital symptoms at 30th minute, 2nd hour before treatment and 4th hour after treatment, arterial blood gas values, Borg dyspnea score, alveoloarterial gradient, PaO2/FiO2 rate, Simplified Acute Physiology Score II and Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II score values were recorded for all patients.Patients were randomized to two groups. In 1st group, patients were taken conventional treatment (monitorization, O2 mask, bronchodilatator treatment, respiratory exercises) and in 2nd group, patients were taken 4 hours of noninvasive mechanical ventilation in addition to the conventional treatment.There was no difference between the two patient groups in terms of age, gender, smoking, co-morbid diseases and EuroSCORE values (p>0.05). The type and duration of surgeries were compared and no difference was found (p>0.05).In 2nd group the alteration in heart apex beat rate was statistically significant (p=0.001). Respiratory rate was increased in 1st group (p=0.082) and was decreased in 2nd group (p=0.013) and the difference was statistically significant. There was no statistically significant difference between the values of body temperature and arterial tension in two groups.No significant difference was found in arterial blood gas values between the groups (p>0.05).The Borg dyspnea score was decreased significantly in two groups, the decrease at the end of 30th minute and 2nd hour was significantly different in 2nd group (p>0.05). The decrease in alveoloarterial gradient value was significant in intragroup evaluation of both groups but in intergroup comparison it was significantly different in favor of the 2nd group (p0.05).In conclusion, the application of noninvasive mechanical ventilation in postoperative period reduces the respiratory rate, heart apex beat rate, dyspnea score and alveoloarterial gradient while increasing the PaO2/FiO2 rate in patients who have undergone open heart surgery.