Gebelerde farklı vücut kitle indekslerinin spinal anestezi seviyesi ve süresine etkisi
The effect of body mass index on duration and the level of spinal anaesthesia in pregnants
  1. Tez No: 248618
  2. Yazar: UFUK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİDAN ARAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamızda, gebelerdeki farklı vücut kitle indekslerinin spinal anestezi seviyesi ve süresine etkisini araştırmayı amaçladık.Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda elektif sezaryen operasyonu için sipinal anestezi uygulanacak, ASA skoru I-II grubu olan toplam 50 olgu çalışma kapsamına alındı. Olguların vücut kitle indeksleri hesaplandı. Buna göre olgular Grup I (n=25) vücut kitle indeksi:25-30 olan gebeler, Grup II (n=25) vücut kitle indeksi:30-35 olan obez gebeler olarak ayrıldı. Tüm olgulara oturur pozisyonda, L4-L5 aralığından, 3 mL (15mg) levobupivakain HCL ile spinal anestezi uygulandı. Blok uygulamasını takiben her iki dakikada bir duyusal blok seviyesi pinprick testi ile, motor blok seviyesi ise modifiye Bromage skalası ile değerlendirildi.Grup I'deki olguların %64'ü (16 olgu) T4 düzeyine ulaşırken Grup II'deki olguların %88'i (22 olgu) T4'e ulaştı, her iki grup arasında istatistiksel yönden fark saptandı. Olguların maksimal duyusal bloğa ulaşma süreleri karşılaştırıldığında; Grup II'de Grup I'e göre anlamlı kısa olduğu saptandı. Duysal bloğun 2 seviye gerileme zamanının Grup II'de anlamlı uzun olduğu belirlendi.Grup II'de daha fazla olgu Bromage 3 düzeyine ulaştı. Grup I'de Bromage 3'e ulaşma süresi Grup II'ye oranla daha uzun, motor blok kalkış süresi ise anlamlı olarak daha kısa olarak saptandı. İntraoperatif 30. dakika kalp tepe atımı değerleri Grup II'de Grup I'e göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek olarak saptandı. Postoperatif sistolik arteryal basınç değerleri Grup II'de istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. İntraoperatif 45. dakika. ve postoperatif 30. dakikalarda diyastolik arter basıncı Grup II'de Grup I'e göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek olarak saptandı. İntraoperatif ve postoperatif yan etkiler açısından gruplar arasında istatistiksel yönden anlamlı fark saptanmadı.Sonuç olarak; vücut kitle indekslerinin arttığı gebelerde duyusal blok seviyesinin daha hızlı yükseldiğini, daha yüksek seviyeye ulaştığını ve daha yavaş gerilediğini saptadık. Bu olgularda motor blok kalkış zamanının yani spinal anestezi etki süresinin daha uzun olduğunu belirledik. Bu nedenle verilecek lokal anestezik miktarının vücut kitle indeksleri yüksek olan gebelerde azaltılması gerektiği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of body mass indeces on the level and period of spinal anaesthesia.This study includes 50 participants who have the I-II Group of American Society of Anesthesiologists score and are going to undergo spinal anaesthesia for elective caesarean operation in the department of obstetrics and gynaecology. The body mass indeces of the phenomenons are calculated. The participants are put into two groups according to their body mass indeces. Group I (n=25) includes the pregnant women having the body mass indeces of 25-30 and Group II (n=25) includes those of the pregnant women having the body mass indices of 30-35. All the phenomenons are undergone spinal anaesthesia from the intervals L4-L5 by sitting by using 3mL (15mg) levobupivacaine HCL. Following the block application, the level of sensory block is evaluated by using the pinprick test and that of the level of the motor block is evaluated by using the modified Bromage scale every two minutes.In Group I, 16 subjects (64%) reached T4 and in Group II, 22 subjects (88%) reached T4. A significant statistical difference between these two groups have been found out. When the time needed by the phenomenons to reach the maximal sensory block compared, it is determined that Group II needs less time than that of Group I.It is found out that the time needed by the sensory block for two level regression in Group II is longer.In Group II, more participants reach Bromage 3 level. When compared, the time needed to reach Bromage 3 level in Group I is longer than Group II whereas the time needed by motor block to start is shorter. In Group II compared with Group I, the values of throbbing at 30 minutes of intraoperation is found out higher statistically. The values of postoperative sistolic arterial pressure are found out high statistically in Group II. Diastolic arterial pressure at 45 minutes of intraoperation and at 30 minutes of postoperation are determined statiscally higher in Group II than Group I. There is no meaningful statistical difference between the groups in term of the side effect of the intraoperation and postoperation.In conclusion, the level of sensory block in the pregnant women having higher body mass indeces rises faster and higher level but regresses more slowly.It is also found out that the effect period of spinal anaesthesia is longer. So, the amount of medicine to be given to pregnant women having high body mass indices for local anaesthesia should be less than normal values.