Bayan sporcularda ovulasyonun performansa etkisi
The Effects of ovulation on performance among normally menstruating female athletes
  1. Tez No: 19044
  2. Yazar: NURAN ÖZATA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUT SARPYENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
8. ÖZET“Bayan sporcularda ovulasyonun performansa etkisi”Ovulasyonun sportif performansa etkisini incelemek amacıyla menstrüel siklusları düzenli 48 ovulatuar elit bayan sporcu (Yaş ortalaması 21.021+/-1.313, Boy ortalaması 169.708 +/-8.87S, Vücut ağırlığı ortalaması 61.33+/-11.229) üzerinde araştırma yapılmıştır. Deneklerin sîkluslarının 2. günü (menses günleri), 8. günü (postmenstrual devre), ovulasyonda (LH'nin peak yaptığı dönem) ve 21. günlerinde sürat, kuvvet ve dayanıklılık (MaxVOz) özellikleri testlerle ölçülmüştür. Sürat özelliğinin ölçümünde 30 metre koşu pisti uygulanıp dijital elektronik kronometre kullanılmıştır. Kuvvet ölçümleri ise (pençe kuvveti, sırt kuvveti ve bacak kuvveti) dinamometre kullanılmıştır. Aerobik gücü belirlemek için de saha testlerinden Shuttle-Run (20 metre mekik koşusu) testi uygulanmıştır. Testler üç ay süre ile devam edip ölçümlerin ortalaması değer olarak alınmıştır. LH peak tespiti ise her siklus için biyokimya ve hormon labaratuarında uzmanlar tarafından radyolumun ölçme yöntemi ile belirlenmiştir. istatistiksel analizler; test uygulama günleri-78- birbirleriyle eşleştirilerek“t”testi uygulanmış iş ve bulunan bulgular 0.95 güven aralığına göre yorumlanmıştır. Deneklerin menstrüel sikluslarının 2.-8., 2.-ovulasyon, 2.-21., 8.-ovulasyon, 8.-21. ve Ovulasyon-21. günlerindeki sürat ölçün değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (P0.05). Ancak 8. gün performansın biraz daha iyi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY“The Effects of Ovulation on Performance Among Normally Menstruating Female Athletes”. The purpose of this study was to examine of the effects of ovulation on sportive performance among normally menstruating 48 elite female athletes mean ages, height and «eights were 21.021+/-1-313 ages, 169.708+/-8.75 heights and 61.33+/-H.229 weights, respectively. Speed, strength and max VO2 tests were applied during the 4 phase of the menstrual cycle. These were 2. day of the cycle, 8. day, the day when luteinizing hormone (LH) reach the peak level and 21. day. For speed peculiarity measurement of the subjects, 30 meter running test was applied with using digital electronic chronometer. In order to examine handgrip, back strength and leg strength, dynamometer was used. In addition, to determine max VO2, the shuttle run, which is one of the saloon test, was used. All test were applying during the 3 month. The peak LH was determined by using the radyoimmum measurement process in biochemistry and hormone laboratory. In order to determine significant relationship between each phase t test was used at the 0.05 level of confidence-80- The results of the study indicated that there was a significant difference in speed and max VO2 test anong each phase. Although there was no significant difference between 8. day and 21. day in strength test, better performance was observed in 8. day. As a comparison the results of each phase, the worst result of these test was taken at 2. day of the cycle. Thus, negative effects of ovulation on speed, strength and nax VO2 test was observed during the study.