Düşük doğum ağırlıklı bebeklerin postnatal yaşam dönemlerinde kan basıncı ve böbrek fonksiyonlarının normal doğum ağırlıklı çocuklarla karşılaştırılması
Compare postnatal blood pressure and renal function between low birth weight and normal birth weight children
  1. Tez No: 471670
  2. Yazar: DİANA ÜÇKARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, UZMAN AYŞE AĞBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Düşük doğum ağırlıklı çocuklar, erişkin dönemde hipertansiyon ve kronik böbrek hasarı açısından risk altındadır. Etyolojide düşük nefron sayısı, renin-anjiotensin sisteminde disregulasyon, annenin gebelikteki tartı alımı, beslenmesi, gebelikte geçirdiği hastalıklar gösterilmektedir. Çalışmamızda düşük doğum ağırlıklı çocukların, kan basıncı yüksekliği ve böbrek fonksiyonları açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma prospektif, vaka kontrol çalışması olarak planlandı. Düşük doğum ağırlıklı 24 olgu ve bunlara yaş, cinsiyet ve boy olarak uygun, normal doğum ağırlıklı 17 kontrol çalışmaya dahil edildi. Her iki grubun demografik, antropometrik özellikleri (tartı-SDS, VKİ-SDS, bel-boy ve bel-kalça oranı), laboratuvar incelemeleri (serum üre, kreatinin, Na, sistatin C, 24 saatlik idrar Na ve mikroalbumin), kan basıncı ölçümleri (ofis ve ABPM), böbrek boyutları karşılaştırıldı. Kan basıncı parametreleri ile diğer verilerin ilişkileri incelendi. BULGULAR Olgu grubunun ofis ve ABPM kan basıncı değerleri kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksekti. Kan basıncı ile anne gebelik öncesi ve gebelik sonundaki tartısı, obezite parametreleri (tartı-SDS, VKİ-SDS, bel-boy ve bel-kalça oranı) arasında pozitif korelasyon saptanırken, annenin gebelik boyunca aldığı tartı (%) ile negatif korelasyon saptandı. Kan basıncı ile idrar sodyumu, böbrek fonksiyon testleri, böbrek hacmi arasında ilişki saptanmadı. Böbrek fonksiyonları açısından olgu grubunun serum kreatinini anlamlı olarak yüksek ve Schwartz formülüne göre hesaplanan eGFR değeri anlamlı olarak düşük idi, ancak 24 saat idrar kreatinine göre hesaplanan eGFR ve boy, cinsiyet, kas kitlesinden etkilenmeyen sistatin C değerleri, kontrol grubuyla benzerdi. Böbrek hacmi de her iki grupta benzer saptandı. TARTIŞMA VE SONUÇ Çalışmamızda, erken çocukluk döneminde bile, düşük doğum ağırlıklı çocuklarda kan basıncı yüksekliği saptanmıştır. Bu çocukların erişkin döneme kadar düzenli kan basıncı takiplerinin yapılması hipertansiyon ve sekellerinin erken tanı ve tedavi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM Low birth weight children have a risk of hypertension and chronic renal failure in adulthood. Low nephron number, disregulation of renin-angiotensin system, maternal weighing, nutrition and illness in pregnancy are the ethiologic factors. In our study our aim is to evaluate high blood pressure and renal function of low birth weight children. MATERIALS AND METHODS This is a prospective case control study involving 24 low birth weight and 17 normal birth weight children at similar age, gender and height. We compare demographic, anthropometric (weight-SDS, BMI-SDS, waist-height rate, waist-hip rate), laboratuary (serum urea, creatinine, Na, cystatin C, 24 hour urine Na and microalbumin), blood pressure measurement (office and ABPM) and renal size of both groups. We analyzed the relationship between blood pressure and the other parameters. RESULTS In low birth weight children office and ABPM blood pressure values are significantly higher. Mother weight before and after pregnancy and obesity parameters of LBW children have positive corelation with high blood pressure. But there is a negative corelation between high blood pressure and mother weighing (%) during pregnancy. There is no relationship between blood pressure and urine Na, renal function tests and renal volume. Creatinine is significantly high in LBW group and eGFR that we calculate according to Schwartz Formula is significantly low. But eGFR that we calculate according to 24 hours urine creatinine is normal. Cystatine C, which is not affected by height, gender, muscle mass are same in both groups. There is no significantly difference between renal sizes of two groups. CONCLUSIONS In our study, even in early chilhood, we identified high blood pressure in low birth weight children. For early diagnosis and treatment of hypertension, it is important that, this childrens blood pressure must be followed up regularly until their adulthood.