Üriner inkontinansın röprodüktif ve postmenopozal dönemde kadın cinsel fonksiyon bozuklukları üzerine etkisi
The effect of urinary incontinence on female sexual dysfunction in reproductive and postmenopausal age
  1. Tez No: 248633
  2. Yazar: AZİZE TURHAN (TÜRKANIK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ENGİN AKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Homojen biçimde oluşturulan hasta gruplarında; geçerlilik ve güvenilirliği oluşturulmuş testler ile ?Kadın Cinsel Fonksiyon Bozukluğu? (KCFB) ve ?Üriner İnkontinans? (Üİ) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık.Materyal ve Metot: Çalışmaya Ocak 2010-Mart 2010 tarihleri arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı polikliniklerine başvuran 400 kadın olgu dâhil edildi. Hastalar röproduktif ve postmenopozal dönemde olmak üzere 200'er kişilik iki temel gruba ayrıldı. Her grup içinde de 100'er kişilik üriner inkontinansı olan çalışma ve üriner inkontinansı olmayan kontrol grupları oluşturuldu. Demografik özellikler için ?Reprodüktif ve Postmenopozal Dönemdeki Kadınlarda Cinsel Fonksiyon ve Seksüel Aktivite Değerlendirme Anket Formu?, KCFB ölçmek için ?FSFI? testi kullanıldı, Üİ ile KCFB ve yaşam kalitesi ilişkisini incelemek amacıyla ?King Sağlık Anketi?, yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla ?Beck Depresyon Ölçeği? kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study, with using objective tests, is to evaluate the relationship between ?Female Sexual Dysfunction? (FSD) and ?Urinary Incontinence? (UI) in homogenously made groups.Material and Methods: We included 400 women who participated Istanbul Medicine Faculty Outpatient Clinics of Gynecology between January 2010- March 2010. Patients were divided two main groups of 200, as women in reproductive age and women in postmenopausal age. Each group was divided two groups of 100, the one of study group in which women has urinary incontinence, and the one of control group in which women was continent. We used ?Assessment Questionnaire for Sexual Function and Activity in Reproductive or Postmenopausal Women? for demographic analysis, validated ?Female Sexual Function Index? (FSFI) for FSD, ?King?s Health Questionnaire? for assessing the relationship between quality of life and UI with FSD, and ?Beck Depression Inventory? for assessing quality of life. Results were evaluated in %95 confidence interval, p value less than 0.05 was considered statistically significant.Results: Prevalence of FSD was found %48, 25 (n=193) in all patients, %54 (n=54) in study group of reproductive age, %80 (n=80) in study group of postmenopausal age, %14 (n=14) in control group of reproductive age, %45 (n=45) in control group of post-menopausal age.