Renal hiperkalsiürili çocuklarda ve ebeveynlerinde osteoporoz ve hipertansiyon sıklığı
Prevalence of osteoporosis and hypertension in renal hyperkalsiuric children and in their parents
- Tez No: 248637
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Renal hiperkalsiürili çocuklarda ve ebeveynlerinde osteoporoz ve hipertansiyon sıklığı ilgili çalışmalar kısıtlı olup, sessiz olarak seyretmekte olan hipertansiyon ve osteoporoz fazla önemsenmemektedir. Bu çalışmada hiperkalsiürili çocuklarda ve ebeveynlerinde, osteoporoz ve hipertansiyon sıklığının ortaya konulması amaçlanarak; erken tanı, önlem ve tedavinin önemi vurgulanmaya çalışıldı.Renal hiperkalsiüri tanısıyla takipli, 3-10 yaş arası 20 çocuğun ve bunların sağlık sorunu olmadığı bilinen ebeveynlerinin DEXA cihazı ile kemik mineral yoğunlukları, holter cihazı ile 24 saatlik kan basınçları ölçüldü.Çocukların %25'i osteoporotik, %20'si osteopenik bulundu. Annelerin lomber vertebra kemik mineral yoğunlukları göz önünde bulundurulduğunda %5'i osteoporotik, %45'i osteopenikti; femur boynu kemik mineral yoğunlukları göz önünde bulundurulduğunda %45'i osteopenikti. Babaların ise lomber vertebra kemik mineral yoğunlukları göz önünde bulundurulduğunda %5,3'ü osteoporotik, %36,8'i osteopenikti, femur boynu kemik mineral yoğunlukları göz önünde bulundurulduğunda %26,3'ü osteopenikti.Çocukların lomber vertebra kemik mineral yoğunlukları ile hiperkalsiüri dereceleri arasında negatif yönde güçlü ilişki saptandı. Babaların lomber vertebra kemik mineral yoğunlukları ile çocukların lomber vertebra Z skorları arasında pozitif yönde, babaların lomber vertebra T skorları ile çocukların spot idrar kalsiyum/kreatinin oranları arasında negatif yönde ilişki saptandı. Babaların lomber vertebra ortalama T skorlarında, femur boynu ortalama T skorlarında, osteoporotik çocuk grubundan normal gruba doğru bir artış saptandı.Çocuklar toplam ortalama sistolik kan basınçlarına göre; %15 hipertansif, %60 prehipertansif; toplam ortalama diyastolik kan basınçlarına göre %30 prehipertansifti. Annelerin ise %15'i prehipertansif, babaların da %10'u hipertansif, %40'ı prehipertansifti.Çocuklarda hipertansiyon riskinin, hiperkalsiüri derecesinden bağımsız olarak tüm hiperkalsiüri derecelerinde arttığı görüldü. Çocuklarda hipertansiyon ve kemik metabolizması arasındaki ilişki, osteokalsin düzeyleri ile desteklendi. Babaların femur boynu kemik mineral yoğunlukları ile gündüz ortalama sistolik, sabah erken ortalama sistolik, sabah erken ortalama diyastolik kan basınçları arasında negatif yönde ilişki saptanması da hipertansiyon ve kemik metabolizması arasındaki ilişkiyi destekledi.
Özet (Çeviri)
Studies about osteoporosis and hypertension in renal hypercalciuric children and in their parents are limited. Osteoporosis and hypertension are often silent and not considered to be important. The aim of this study is to determine the prevalence of osteoporosis and hypertension in hypercalciuric children and in their parents, to emphasize the importance of early diagnosis, prevention and treatment.Renal hypercalciuric 20 children between 3-10 years of age and their healthy parents were taken into the study. Their bone mineral densities were measured with DEXA densitometer, and their 24-hour blood pressures were measured with blood pressure holter device.25% of children were osteoporotic, and 20% of them were osteopenic. According to the lumbar spine bone mineral density 5% of mothers were osteoporotic, and 45% of mothers were osteopenic. According to femoral neck bone mineral density; 45% of mothers were osteopenic. According to the lumbar spine bone mineral density; 5.3% of fathers were osteoporotic, % 36.8 of fathers were osteopenic. According to the femoral neck bone mineral density; % 26.3 of fathers were osteopenic.In this study, among children a strong negative relationship between lumbar spine bone mineral density and degree of hypercalciuria was determined. There was a positive correlation between father?s lumbar spine bone mineral density and children?s lumbar spine Z scores; whereas there was negative correlation between father?s lumbar spine T scores and children?s urinary calcium/creatinine ratios. We also found that there is an increase in father?s mean lumbar vertebra T scores, and mean femoral neck T scores, from osteoporotic children?s fathers to the normal children?s fathers.According to the total average systolic blood pressure, children were categorized as 15% hypertensive, 60% prehypertensive; according to the total average diastolic blood pressure they were categorized as 30% prehypertensive. 15% of mothers were prehypertensive, 10% of fathers were hypertensive, and 40% of them were prehypertensive.Increased risk of hypertension in children with renal hypercalciuria, regardless of the degree of hypercalciuria, in all hypercalciuria degrees was determined. In children, the relationship between hypertension and bone metabolism was supported by osteocalcin levels. The negative correlation between father?s femoral neck bone mineral density and their daytime average systolic ,early morning average systolic, early morning average diastolic blood pressures supported the relationship between hypertension and bone metabolism as well.