Üniversite hastanesi çalışanlarında bel ağrısı prevalansı ve ilişkili risk faktörleri
Workers of the university hospital of low back pain prevalence and associated risk factors
- Tez No: 248690
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YEGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
`Üniversite hastanesi çalışanlarında bel ağrısı prevalansı ve ilişkili risk faktörleri' konulu tezinde veri toplama süresinde çalışmaya katılmayı kabul eden 1000 hastane çalışanı alınmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında araştırıcılar tarafından hazırlanan 47 soruluk bir anket, ağrıyı sınıflandırmaya yönelik McGill ağrı sorgulaması ve yaşam kalitesine etkisi için Oswestry skorlama sistemi kullanılmıştır.Çalışmanın genel değerlendirilmesinden elde edilen sonuçlar şöyledir:1- Çalışma grubundaki hastane çalışanlarında daha önce bel ağrısı geçirenlerin oranı %54,5 iken, daha önce hiç bel ağrısı geçirmeyenlerin oranı %45,5 olarak bulunmuştur. Bel ağrısının %32,9'u akut, %14,1'i subakut, %7,5'u kronik bulunmuştur.2- Bel ağrısının mesleklere göre dağılımına bakıldığında doktorlarda %51.4, hemşirelerde %54.6, personelde %58.3, memurlarda %49.4, teknisyenlerde (anestezi, radyoloji, diğer) %61.2, diyetisyen-eczacı-laborant-fizyoterapist-psikologların birlikte alındığı grupta ise %55.6 olarak bulunmuştur.3- Akut, subakut ve kronik bel ağrısında Oswestry puan dağılımı sırayla 21.36 (±13.1), 29.2 (±14.7), 35.4 (±14.4) bulunmuştur. Akut, subakut ve kronik bel ağrısında VAS puan dağılımı sırayla 5.1 (±1.7), 5.8 (±1.6), 6.8 (±1.7) bulunmuştur.4- Bireysel risk faktörlerinden beden kitle indeksi (BKİ), medeni durum, sigara kullanımı, kadınlarda gebelik ve doğum sayısı, fiziksel ve emosyonel stres, spor, kronik hastalık, uyku problemi ve ailesel yatkınlık ile bel ağrısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır.5- Mesleksel risk faktörlerinden çalışılan birim, meslekte deneyim yılı, çalışırken oturma, hasta transferinde bulunma, çalışma şartlarından memnuniyet ve iş memnuniyeti ile bel ağrısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
'University of the prevalence of low back pain in hospital workers, and associated risk factors' in collecting data for his thesis on agreeing to participate in the 1000 hospital employees were taken. Study of data collection, investigators prepared by the 47-question survey, the pain categorization for the McGill pain question and impact on life quality for the Oswestry scoring system was used. The study's overall assessment results are:1 - Working group hospital employees previously low back pain had a proportion of 54% 5, while the proportion never before had low back pain was found to be 45.5%. Lumbago% 32.9 'u acute, 14.1% subacute,% 7.5' u chronic respectively.2 - Low back pain of the occupation distribution by looking at the doctors and 51.4%, nurses 54.6%, personnel at 58.3%, officials in 49.4%, technicians in the (anesthesia, radiology, other) 61.2%, dietician-pharmacy-laboratory-physiotherapists-psychologists taken together in the group 55.6% respectively.3 - Acute, subacute and chronic low back pain during the Oswestry score with 21.36 distribution (± 13.1), 29.2 (± 14.7), 35.4 (± 14.4) were found. Acute, subacute and chronic low back pain VAS score distribution of the order 5.1 (± 1.7), 5.8 (± 1.6), 6.8 (± 1.7) respectively.4 - Individual risk factors, body mass index (BMI), marital status, smoking, pregnancy in women and the number of births, physical and emotional stress, fitness, chronic illnesses, sleep problems and familial predisposition to low back pain among the statistically significant correlation was found.5 - Occupational risk factors studied units, professional experience of the year, while living, patient transfers in, work satisfaction and job satisfaction of the conditions with low back pain, a statistically significant correlation was found.