Safranbolu Devlet Hastanesi çalışanlarında bel ağrısı prevalansı ve ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence of low back pain and related risk factors in Safranbolu State Hospital employees
  1. Tez No: 680894
  2. Yazar: MUHAMMET KESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ADAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bir ilçe devlet hastanesi çalışanlarında bel ağrısı prevalansının ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi. Gereç ve yöntem: Kesitsel ve analitik tipteki çalışmanın evreni Safranbolu Devlet Hastanesi' nde görev yapan tüm çalışanlar olarak belirlendi. Çalışmada katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, çalıştıkları birimi, çalışma ortamı ve çalışma saatlerini, bel ağrısı öyküsü, bel ağrısından kaynaklı eğitim ve tedbir alma durumları ile ilgili araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formları ve Oswestry bel ağrısı ölçeği kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu shapiro wilk ile test edildi. Kategorik verilerin karşılaştırılması ki kare ile yapıldı. Çoklu gruplar arasında oluşan farklar için Krusskal Wallis testi, iki grup arası oluşan farklar için Mann Whitney U testi kullanıldı. Tanımlayıcı veriler; ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, median şeklinde gösterildi. Bulgular: Araştırmanın yapıldığı dönemde Safranbolu Devlet Hastanesi'nde görev yapan personel sayısı 321, çalışmaya katılma oranı %84,1 idi. Çalışma grubunda hayat boyu bel ağrısı oranı erkeklerde %65,8, kadınlarda %72,7 toplamda %69,6 idi. Katılımcıların %78,2'si meslekten sonra bel ağrısı yaşadığını belirtti. Katılımcıların meslek gruplarına göre Oswestry bel ağrısı puan ortalamaları incelendiğinde puan ortalaması en yüksek olan birim acil, yoğum bakım ve ameliyathaneydi. Katılımcıların meslek gruplarına göre Oswestry bel ağrısı puan ortalamaları sıralandığında en yüksek ebe, hemşire ve sağlık memuru grubunda en düşük ise doktorlarda bel ağrısı yaşandığı gözlemlendi. Araştırmaya katılan personellerin %45,9' u bel ağrısından kaynaklı doktora başvurduğunu, %38,5' i bel ağrısı ile ilgili tanı aldığını, %15,2' si istirahat raporu aldığını, %53,3'ü bel ağrısının yaptığı işle alakalı olduğunu belirtti. Tüm çalışanların %27,8' inde lumbal disk hernisi teşhisi konulduğu ve çalışanların %23,7' sinin fizik tedavi, %30,7'sinin ilaç tedavisi aldığı gözlemlendi. Sonuç: Çalışmada kişisel risk faktörlerinden beden kitle indeksi, yaş, egzersiz durumu, eğitim durumu; mesleki risk faktörlerinden toplam çalışma yılı, meslek, görev yapılan birim, stresli ortamda çalışma, eğilerek çalışma durumu ile bel ağrısı görülme sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of low back pain prevalence and related factors in a district state hospital staff. Materials and Methods: The universe of the cross-sectional and analytical type study was determined as all employees working at Safranbolu State Hospital. In the study, questionnaire forms and Oswestry low back pain scale prepared by the researchers regarding the sociodemographic characteristics of the participants, the unit they work in, working environment and working hours, low back pain history, the state of awaness and cautiousness regarding low back pain were used. The conformity of the data to the normal distribution was tested with shapiro wilk. Categorical data were compared with chi-square. Between multiple groups Kruskal Wallis test was used for differences. For the differences between the two groups, Mann Whitney U test was used. Descriptive data shown as; standard deviation, frequency, percent, median. Results: The number of personnel working at Safranbolu State Hospital at the time of the study was 321, and the rate of participation in the study was 84,1%. The lifetime rate of low back pain in the study group was 65,8% in men, and 72,7% in women, constituting the total of 69,6%. 78,2% of the participants stated that they experienced back pain after working. When the Oswestry low back pain scores were examined according to the occupational groups of the participants, the unit with the highest score average was the emergency service, intensive care and operating room. When the Oswestry low back pain score averages were listed according to the occupational groups of the participants, it was observed that the highest back pain was experienced in the midwife, nurse and health officer group, and the lowest in doctors. Among the staff participating in the research, 45,9% applied to a doctor due to low back pain, 38,5% was diagnosed with low back pain, 15,2% received a rest report, and 53,3% stated theirlow back pain is related to their jobs. It was observed that 27,8% of all employees were diagnosed with lumbar disc herniation and 23,7% of the employees received physical therapy and 30,7% received medication. Conclusion: In this study, a statistically significant correlation was found between the body mass index, age, exercise status, education level which are personal risk factors and service year; occupation, unit of duty, working in a stressful environment, bending down which are occupational risk factors and the incidence of low back pain.