Konjenital kalp hastalarında MLPA yöntemi kullanılarak 22q11.2 delesyon sıklığının araştırılması
Detecting 22q11.2 deletion frequencies of congenital heart diseases patients by MLPA thecnique
  1. Tez No: 248692
  2. Yazar: ALI VAHABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZKINAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
KKH'da MLPA kullanımı 22q11 bölgesindeki delesyonların ve duplikasyonların tespitinde önemli bir moleküler genetik yöntemdir. Yirmibeş tanesi 22q11, 7 tanesi komşu bölgede (22q13) ve 16 tanesi de başka kromozomlarda olmak üzere toplam 48 probtan oluşan bir set ile 22q11 bölgesindeki delesyon ve duplikasyonlar araştırıldı. 20 KKH ile birlikte dismorfik bulgular olan ve olmayan olgular alındı. Olguların tümünde MLPA öncesi karyotip ve FISH analizi yapıldı. MLPA analizi sonucunda 2 olguda 22q11 delesyonu saptandı. Olgulardan birinde ASD, VSD, EYD, MY ve TY, KKH bulgularının yanında dismorfik yüz bulguları da bulunmaktaydı. Tek başına AK ve VSD gibi KKH olan, başka bir dismorfik bulgusu olmayan olguda ise sadece TBX1 genini içeren delesyon bulundu. MLPA, KKH'da 22q11 delesyon ve duplikasyon tanısında kullanılabilecek hızlı, sensitif ve spesifik bir metodtur. 22q11 delesyon ve duplikasyonlarında KKH'larının çok çeşitli olması nedeniyle rutin olarak bu olgularda 22q11 delsyonunun taranmasını uygun görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
It is important to use MLPA for detecting 22q11 deletion and duplication in congenital heart disease (CHD) cases and to study the incidence of 22q11 deletion and duplicaton in different kinds of CHD. Forty eight probes of which 25 located in 22q11 low copy number region (LCR 22s A-H), 7 in 22q11 surrounding region (CES, 22q13) and 16 in chromosomes 4, 8, 10 and 17 were selected to detect 22q11 deletion and duplication in 20 children with CHD and with or without multiple malformations. In these cases, karyotype and FISH analysis was also performed before MLPA analysis. MLPA demonstrated that 2 cases had 22q11 deletion. In one case, the phenotypes of heart defect included ASD,VSD,EYD, MY and TY with dismorfic facial features. The other case had isolated TBX1 gene deletion with AK ve VSD cardiac features without any dismorfic features. MLPA is a rapid, sensitive and site specific method for diagnosis of 22q11 deletion and duplication in CHD. 22q11 deletion and duplication may cause various kinds of CHD, suggesting that genetic detection should be performed routinely in CHD patients.