Gelişimsel kalça çıkığının tek aşama kombine tedavisinde sonuçları etkileyen faktörler
Outcome in unilateral or bilateral DDH treated with one-stage combined procedure
- Tez No: 248698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda kliniğimizde 1996-2007 yılları arasında en küçüğü 2 en büyüğü 10 yaşında olan tek aşama kombine tedavi uyguladığımız 72(95 kalça) hastayı inceledik.Hastaların hepsine tek aşama kombine prosedür( salter osteotomisi,femoral kısaltma ve açık redüksüyon) uygulandı.Hastalar Grup A( bilateral) ve Grup B (uni lateral ) olarak iki gruba ve gruplarda kendi içinde 5 yaş öncesi ve sonrası tedavi edilenler diye iki gruba ayrıldı.Grup A'da ortalama takip süresi 4.1 yıl, Grup B'de 4.9 yıldır.Modifiye Trevor Skorlama sistemine göre Grup A'da 30 kalça iyi ,8 kalça iyi ,6 kalça orta ,2 kalça kötü sonuç ; Grup B'de 28 kalça iyi ,15 kalça iyi ,6 kalça orta sonuç olarak değerlendirildi. Grup A'da 1 ,Grup B'de 4 hastada 1.5 cm den fazla ekstremite uzunluk eşitsizliği mevcuttu. Grup A'da 14 kalçada Grup B'de 30 kalça da osteonekrozis mevcuttu.Biz her iki grupta da 5 yaş öncesi tedaviye başlananlarda 5 sonrasına göre sonuçların daha iyi olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
The surgical treatment of patients with neglected developmental dysplasia of the hip (DDH) has been the subject of controversy. We asked if age affected outcome in patients with neglected DDH with unilateral or bilateral dislocation who underwent one-stage combined procedures. We retrospectively reviewed the results of 72 patients (51 hips) treated with a one-stage combined pro¬cedure consisting of open reduction, pelvic osteotomy, and femoral shortening. The average age at the time of surgery was 4.8 years for Group A (bilateral dislocation, 22 hips) and 5.4 years for Group B (unilateral dislocation, 29 hips). Mean followup was 4.1 years for Group A and 4.9 years for Group B. According to the modified score system of Trevor et al, 30 hips rated excellent, 8 were good, 6 were fair and 2 were poor in Group A; the ratings were 28, 15, and 6 hips respectively in Group B. Four patients had a limb-length discrepancy of approximately 1.5 cm in Group B and one hip in Group A. Fourteen hips in Group A and 30 hips in Group B had osteonecrosis of varying severity. Our data suggest the outcomes of the children who were 5 years or younger in Group A and Group B were better.