Karakaş kuzularının köylü koşullarında kimi gelişme özellikleri
Some growth traits of Karakaş lambs in the rural farms
  1. Tez No: 24870
  2. Yazar: HÜSREV DEMİRULUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, Karakaş kuzularının (bir Akkaraman varyetesi) gelişme özelliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma farklı köylü isletmelerinde yaklaşık 8 ayda gerçekleştirilmiştir. Toplam 125 kuzu yaklaşık 58 günlük yaşta yarı emismeye geçmiş, 90 günlük yaşta sütten kesilmiş ve pazarlama ağırlığı ise 232 günlük yaşta belirlenmiştir. Köylü işletmeleri arasında kimi emiştirme ve besleme farklılıkları söz konusudur. Ancak kuzular aynı mer'ada ot 1 atılmışl ardır. Veriler en küçük kareler metoduna göre analiz edilmiştir. Sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1~ Kuzuların canlı ağırlıkları ortalama olarak doğumda 3.926 ± 0.146 kg yarı emiştirmede 19.10 ± 0.82 kg, sütten kesimde 26.03 ± 0.77 kg ve mer'a sonunda 31.69 ± 1.99 kg 'dır. Tam emiştirme, yarı emiştirme ve mer' alama periyoduna ait ortalama günlük canlı ağırlık artışları ise sırasıyla 174.61 ± 16.83 g, 201.98 ± 14.15 g ve 50.41 ±7.38 g'dır.
Özet (Çeviri)
Some Growth Traits of Karakas Lambs in the Rural Farms This experiment was conducted to investigate the growth traits of Karakas lambs ( variety of Akkaraman ) The experiment was conducted for 8 month at different rural farms. Totally 125 lambs were approximately semi-weaned at 58 day of age, weaned at 90 day of age and finaly weight were determined at 232 day of age. There were some sucking and feeding differences between the rural farms. But lambs were grazed on same pasture. Data were analyzed by least squares procedure. The results can be summarized as fallows. 1- The live weights of lambs averaged 3.926 ± 0.146 kg. at birth, 19.10 ± 0.82 kg. at semi weaned, 26.03 ± 0.77 kg. at weaned and 31.69 ± 1.99 kg. at final. The average of daily gain at sucking, semi-sucking and grazing periots were 174.61 ± 16.83 g.. 201.98 ± 14.15 g. and 50.41 + 7.38 g. respectively.