Kronik viral hepatit hastalarında basit ve girişim gerektirmeyen testler karaciğer fibrozis düzeyini saptayabilir mi?
Can basic and noninvasive tests predict the liver fibrosis in patients with chronic viral hepatitis?
- Tez No: 248742
- Danışmanlar: PROF. DR. M.HAKAN YÜCEYAR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Kronik viral hepatit hastalarının yıllık %2-8'inde siroz gelişmekte olup, bu hastalara tedavi kararı verilmesinde ve izlemesinde fibrozis evresinin bilinmesi gereklidir. Araştırmamızda, retrospektif olarak tam kan sayımı ve biyokimya tetkiklerinden elde edilen trombosit sayımı, AAR, Pohl skoru, CDS, FİB-4, APİ, APRİ, FİB-4 ve P2MS göstergelerini altın standart olan karaciğer biyopsisi evresi ile karşılaştırdık. Çalışmaya 107'si hepatit B enfeksiyonu ve 34'ü hepatit C enfeksiyonu olmak üzere 141 hasta ( 49'u kadın, 101'i erkek, yaş ortalaması 43.5) alındı. Hafif-ciddi fibrozis ayrımında AAR; %63.1 duyarlılık, %27.0 seçicilik, APİ ise %58.3 duyarlılık, %81.1 seçicilik göstermiş olup yetersiz bulunmuştur. Trombosit sayımı, Pohl skoru ve CDS gösterdiği yüksek seçicilik (sırasıyla %91.8, %94.2 ve %90.9) ile ciddi fibrozisli hastaların saptanmasında yararlı olmasına rağmen duyarlılıkları (sırasıyla %26.3, %15.7 ve %21.0) oldukça düşüktür. Tüm çalışma grubunda, APRİ, FİB-4 ve P2MS ciddi fibrozisin dışlanmasında sırasıyla %93.1 %95.2 %92.6 negatif prediktif değer göstermiştir. Sadece hepatit B enfeksiyonlu olgularda ise %94.4, %97.1 ve %94.2 negatif prediktif değer göstermiştir. Araştırmamız, kronik viral hepatitlerde APRİ, FİB-4 ve P2MS'nin karaciğer fibrozisinin izleminde ve ciddi fibrozisi dışlayarak karaciğer biyopsisi yapılacak hastaların seçiminde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic viral hepatitis is associated with progression to development of cirrhosis in 2%-8% of the patients per year that requires the monitorization of liver fibrosis. We investigated the validation of the platelet count, AAR, Pohl score, CDS, FIB-4, API, APRI, and P2MS in prediction of fibrosis in patients with chronic viral hepatitis, with respect to liver biopsy, retrospectively. We included 141 patients (female: 49, male: 101) with chronic viral hepatitis and with the mean age of 43.5. AAR and API showed 63.1% and 58.3% sensitivity and 27.0% and %81.1 specificity, respectively. Platelet count, Pohl score and CDS revealed high specificity (91.8%, 94.2% ve 90.9%, respectively) but low sensitivity (26.3%, 15.7% ve 21.0%, respectively) in detecting patients with significant liver fibrosis. In whole study group, APRI, FIB-4 and P2MS excluded significant fibrosis with negative predictive value of 93.1%, 95.2%, 92.6%, respectively. In patients with chronic hepatitis B, APRI, FIB-4 ve P2MS excluded significant fibrosis with negative predictive value of %94.4, %97.1 and %94.2, respectively. Our study revealed that APRI, FIB-4 ve P2MS is helpful in monitorization of liver fibrosis and excluding significant liver fibrosis in patients with chronic viral hepatitis.