Koroner anjioyografide kullanılan iyoheksol'ün qt disperisyonuna etkisi
The impact of iohexol on qt dispertion in coronary angiography patients
- Tez No: 248762
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT TAVLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Koroner anjiyografide damarları görüntülemek amacıyla kullanılan kontrast maddelere bağlı nadir olsa da hayatı tehdit eden ciddi aritmilere neden olduğuna dair yayınlar bulunmaktadır. QT dispersiyonu, heterojen ventriküler repolarizasyonun bir göstergesi olup aritmojenik tetiklenme için bağımsız bir risk faktörü olarak değerlendirilmektedir. Çalışmamızın amacı hastaların koroner angiografi öncesi ve sonrasındaki EKG leri incelemek ve koroner angiografide damarları görüntülemek amacıyla kullanılan kontrast madde iyoheksol'ün QT dispersiyonu üzerine olan etkisini göstermektir.Çalışmaya koroner anjiyografisi yapılıp normal koroner arter tanısı alan 35 ve koroner arter hastalığı tanısı alan 35, toplam 70 birey alındı.Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların QT parametrelerinin analizinde KAG öncesi değere göre QTd değeri istatiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır ancak bu artış patolojik sınır olan 65 ms üzerine çıkmamıştır(39,7 ms & 45,4 ms p:0,019). Çalışma popülasyonunda KAH bulunan 35 hastanın ve normal koronerlere sahip 35 hastanın ayrı ayrı analizinde ise normal koroner arterlere sahip grupta KAG öncesi değere göre QTd değeri anlamlı düzeyde artmıştır ancak yine bu artış patolojik sınır olan 65 ms üzerine çıkmamıştır (40,8 ms & 48,0 ms p:0,028). Koroner arter hastalığı bulunan grupta ise KAG öncesi ve sonrasında QT parametrelerinde anlamlı değişiklik saptanmamıştır.Cinsiyetler arasında QT parametrelerindeki değişimi saptamak amacıyla yapılan analizde, erkek cinsiyette KAG öncesi ve sonrasında QT parametrelerinde anlamlı değişiklik olmamıştır, ancak kadın cinsiyette QTd ve QTcd değerleri patolojik düzeye ulaşmadan KAG sonrasında anlamlı olarak artmış saptanmıştır (35,7 ms & 45,7 ms p:0,000)(42,3 ms & 52,1 ms p:0,01).
Özet (Çeviri)
Although rare, contrast material used during angiography, has been shown to induce life threatening arrhythmias. QT dispersion an indicator of heterogeneous ventricular repolarization is considered as an independent risk factor for the occurrence of arrhythmias. The purpose of this study was to assess the effect of iohexol used to visualize the coronary arteries on QT dispersion 35 patients with coronary artery disease and 35 patients with normal coronary arterias were included in the study.Although QTd values increased significantly after coronary angiography the values didn?t exceed the pathologic threshold of 65 msec (39,7 ms ? 45,4 ms, p:0,019 ). Patients with normal coronary arteries also manifested increased QTd values after coronary angiography although below 65 ms. In patients with coronary disease the QT parameters were not significantly different before and after coronary angiography. Female patients showed significantly increased QTd values without reaching the pathologic values (35,7 ms - 45,7 ms). In male subjects the QTd didn?t change before and after coronary angiography.