Psödofakide selektif lazer trabeküloplastinin etkinliği
Efficiancy of selective laser trabeculoplasty in pseudophakia
- Tez No: 248764
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SAMİ İLKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalısma kapsamında psödofakide selektif lazertrabeküloplastinin göz içi basıncını düsürmedeki etkisini değerlendirmeyiamaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalısmaya Celal Bayar Üniversitesi Tıp FakültesiHastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Glokom biriminde açık açılı glokom nedeniyletakip edilen ve tolere edilen maksimal medikal tedavi ile göz içi basınçlarıhedeflenen düzeyde seyretmeyen 22 hastanın 30 gözü dahil edildi. Çalısmayadahil edilen gözlerin tümüne farklı zamanlarda, çesitli hastanelerdefakoemülsifikasyon yöntemi ile komplikasyonsuz katarakt cerrahisi uygulanmısve arka kamara göz içi yerlestirilmisti. Hastalara Aralık 2008- Mart 2009 tarihleriarasında bir hafta ara ile iki seansta toplam 360 derece selektif lazertrabeküloplasti uygulandı ve ardından 1. saat, 1. hafta, 1. ay ve 3. ay kontrolleriyapıldı.Bulgular: 14 hastanın tek gözüne, 8 hastanın da her iki gözüne olmaküzere toplam 30 göze selektif lazer trabeküloplasti uygulandı. Hastaların yasaralığı 46-81 ve yas ortalaması 69.09±10.44 idi. Çalısma grubundaki gözlerin6'sında (%20) psödoeksfolyatif glokom, 24'ünde (%80) primer açık açılı glokommevcuttu. Preoperatif GİB ortalama 20.47±3.94 mmHg idi. SLT sonrası 1. haftaGİB ortalama 3.60±3.55 mmHg düserek 16.87±3.45 mmHg'ya geriledi. Yapılan1. ay kontrolünde ise G?B preoperatif GİB'dan 4.13±3.67 mmHg azalarakortalama 16.33±3.27 mmHg'ya düstü. GİB 3. ayda ise 5.30±3.58 mmHgdüserek 15.17± 2.39 mmHg'ya geriledi. Basarı kriteri olarak iki parametre elealındı. Basarı kriteri 3 mmHg ve üzeri düsüs alındığında 1. hafta %63, 1. ay%63, 3. ay %80 hastada SLT basarılı sonuç sağlandı. Basarı kriteri olarakpreoperatif GİB'ndan %20 ve üzeri düsüs alındığında ise 1. haftada %53.3, 1.ayda %56.7, 3. ayda ise %60 hastada SLT basarılı sonuç vermistir.Sonuç: SLT öncesi bazal GİB ile 1. hafta, 1.ay ve 3. ay GİB'larıkıyaslandığında tüm takiplerdeki sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı idi. GİB'daen fazla düsüs 3. ayda sağlandı. Ciddi olmayan ve geçici özelliktekomplikasyonlar meydana geldi. Çalısma sonucunda SLT'nin psödofakgözlerde GİB düsüsünü sağlamada etkili ve güvenli bir yöntem olduğudüsünüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the effect ofpseudophakia on the success of selective laser trabeculoplasty.Material and Methods: Thirty eyes of 22 open angled glaucomapatients are included in this study. They all had uncontrolled intraocularpressure (IOP) with maximum tolareted medical therapy. All eyes had theircataract surgery with phacoemulsification technique at different hospitals anddifferent times. They underwent 360 degrees selective laser trabeculoplasty attwo sessions with one week interval from December 2008 to March 2009.Follow-up examinations were made at one hour, one week, one month andthree months after SLT.Results: One eye of 14 patients, both eyes of 8 patients were treatedwith selective laser trabeculoplasty. Patients age range was 46-81 years andmean age was 69.09±10.44 years. 6 (20%) eyes had pseudoexfoliationglaucoma, 24 (80%) eyes had primary open angle glaucoma. Preoperative IOPwas 20.47±3.94 mmHg. At first week after SLT, avarage IOP reduction was3.60±3.55 mmHg and IOP decreased to 16.87±3.45 mmHg. At one month IOPreduction was 4.13±3.67 mmHg and IOP decreased to 16.33±3.27 mmHg. Atthree months IOP reduction was 5.30±3.58 mmHg and IOP decreased to15.17± 2.39 mmHg. When at least 3 mmHg decrease was taken as successcriteria, success rates were 63% at one week, 63% at one month and 80% atthree months. Otherwise when at least 20% decrease was taken as successcriteria, success rates were 53.3% at one week, 53.3% at one month and 60%at three months.Conclusion: IOP was measured after laser trabeculoplasty at oneweek, one month and three months. All follow-up measurements showedstatistically significant difference from preoperative IOP. Decrease in IOPreached highest level at three months. Minimal and transient complicationsoccured during or after therapy. In conclusion we found selective lasertrabeculoplasty effective and safe in lowering IOP in pseudophakic patients.