Çocukluk çağı katarakt cerrahisi ve görsel rehabilitasyon sonuçlarımız
Our results in pediatric cataract surgery andvisual rehabilitation
- Tez No: 863994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMAGÜL YILMAZ ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Konjenital kataraktı olan çocukların fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası göz parametrelerindeki değişimi ve oluşan yeni hastalıkları saptamak ve ileri dönem görsel rehabilitasyonunda daha öngörülebilir bir bilgi havuzu ortaya çıkararak çocukların görsel yaşam kalitesini artırıcı bilgileri aydınlatarak daha iyi bir tedavi planı oluşturmak Gereç ve Yöntem: Ocak 2000 ile Aralık 2022 tarihleri arasında SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği'ne başvuran ve konjenital katarakt tanısı ile ameliyat olan ve en az 6 aylık takip süresi bulunan 0-18 yaş arasındaki hastalar retrospektif olarak incelendi. Detaylı bir anamnez alınarak hastalar sorgulandı. Hastalar, Afak Grup, PrimerPsödofaki Grubu ve Sekonder GİL İmplantasyon Grubu olmak üzere 3 ana gruba bölündü. İntraoperatif kullanılan cerrahi teknik, skiaskopi muayenesi, ambliyopi ve diğer komplikasyonların varlığı. Ambliyopi ve diğer komplikasyonların tedavi süreci ve yeni ek hastalık varlığı ve süreci retrospektif olarak incelendi ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to detect changes in eye parameters after phacoemulsification surgery in children with congenital cataracts, to identify new diseases that occur, and to create a more predictable information pool for future visual rehabilitation, thereby illuminating information that enhances children's quality of visual life and creating a better treatment plan. Materials and Methods: Patients aged between 0-18 who applied to SBÜ Ankara Training and Research Hospital Eye Clinic between January 2000 and December 2022, who were diagnosed with congenital cataract and underwent surgery, and who had at least a 6-month follow-up period were retrospectively reviewed. Patients were questioned by taking a detailed anamnesis. Patients were divided into 3 main groups as Afak Group, Primary Pseudophak Group, and Secondary IOL Implantation Group. The intraoperative surgical technique used, skiascopy examination, the presence of amblyopia and other complications. The treatment process of amblyopia and other complications and the presence and process of new additional diseases were retrospectively examined and statistically compared and interpreted.