Leiomyomda Ürokortin'in rolü
The role of Urocortin in Leiomyoma
- Tez No: 248766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI GÖKER TAMAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Ürokotin açısından leiomyom ile normal myometrium dokusu arasında fark olup olmadığı saptanarak ürokortinin leiomyom etiyolojisindeki olası rolü araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Celal Bayar Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne başvuran ve histerektomi kararı verilmiş olan leiomyom endikasyonlu 20 hasta, uterin prolapsus endikasyonlu 15 hasta alınmıştır. Operasyon sonrasında hastaların histerektomi materyallerinden; myom dokusu (myom endikasyonlulardan), normal myometrium dokusu (bütün hastalardan) ve over dokusu (salpingoooferektomi de yapılmış olanlardan) örnekleri alındı. Bloklanan bütün örneklere UK ve UKR açısından immünohistokimyasal boyama uygulanarak immunoreaktiviteler negatif (1), zayıf (2), orta (3) ve şiddetli (+++) pozitif olarak değerlendirildi.Bulgular:. Biyopsi örneklerinin UK açısından yapılan immunohistokimya boyamasında normal (PL+OVER) ile karşılaştırıldığında myomlu (LM+OVER) over dokusunda benzer miktarda boyanma görüldü. Boyanmanın heterojen olduğu, damar duvarlarında belirgin bulunduğu ve stromayı da tuttuğu saptandı. Kontrol örneklerinde (LM-MM ve PL+MM) bazal bir boyanmanın olduğu ve boyanmanın overe benzer şekilde damar duvarlarında lokalize olduğu anlaşıldı. LM+MM grubunda ise boyanmanın daha belirginleştiği ve daha yoğun olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the role of urocortin in the ethiopathogenesis of leiomyomas by comparing leiomyomas and normal myometrial tissue.Materials and Methods: Twenty patients with leiomyoma and 15 patients with uterine prolapsus indication for hysterectomy who applied to Celal Bayar University Hospital Obstetrics and Gynecology Department were enrolled in the study. Leiomyoma tissue (leiomyoma indication group), normal myometrium tissue ( all patients) and ovarian tissue (patients with salphingooferectomy) were stained immunohysochemically for UK and UKR. Immunoreactivity was scored as negative, weak, mild and strong positive.Results: When compared to normal (PL+OVARY) similar stainig was observed in the leiomyoma group (LM+OVARY). Staining was heterogenous, obvious in vascular walls and also present in stroma. There was a basal stainig in the control group (LM-MM and PL+MM) and localised in the vessel walls. Staining was dense and distinct in the LM+MM group.