Uterin leiomyoma olgularında myom lokalizasyonunun uterin arter doppler velosimetri üzerine etkileri
The impact of uterin leiomyoma location on uterine artery doppler velocimetry
- Tez No: 939299
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı uterin leiomyoma olgularında myom lokalizasyonunun doppler velosimetri değerleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırma prospektif kohort çalışmasıdır, tek merkezlidir. Hastaların anamnezi demografik bilgileri, medikal öykü, obstetrik öykü, menstrual öykü, jinekolojik öykü içerecek şekilde, hastanın şikâyeti ve fizik muayene bulguları dahil edilerek kaydedildi. Ağrı şikâyeti olan hastaların Visual Analog Skor (VAS) değeri kaydedildi. Çalışmaya 185 hasta dahil edildi. Hastalar myom tipine göre 4 alt grupta toplandı. Tüm ölçümler renkli doppler ultrason cihazı ile önceden belirlenen sabit ayarlar eşliğinde yapıldı. Ölçümler tek araştırmacı tarafından gerçekleştirildi. Transvajinal ultrason ile yapılan görüntülemede uterus ve myom boyutları üç ortogonal projeksiyonda ölçülerek prolate elipsoid formül ile hacim hesaplandı. Myom yerleşimi FIGO sınıflamasına göre kaydedildi. Doppler ultrasonografi ile pulsatility index (PI), resistance index (RI) ve sistolik/diastolik oran (SD) değerleri kaydedildi. İstatistik analizleri IBM SPSS 27.0.0 kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the impact of uterine leiomyoma location on uterine artery velocimetry Materials and Methods: It is a single-center prospective cohort study. The information regarding patients' demography, medical history, obstetric history, menstrual patterns, gynecological history, patients' complaints and physical examination recorded. For the patients who experience pain, visual analog scores were recorded. Total number of 185 patients have been administered for this study. They are further divided into four sub-groups according to the leiomyoma location. All measurements were recorded by the same doppler ultrasonography machine and same preset settings were used for each measurement. All examinations were performed by the same investigator. The measurements of uterus and myoma in ortogonal projections were recorded to calculate the volume by the prolate elipsoid formula. The location of each myoma were noted according to the FIGO classification. The recorded doppler ultrasonography indices included pulsatility index, resistance index and sistol/diastol ratio. IBM SPSS 27.0.0 was used for statistical analysis.