Proton pompa inhibitörlerinin pankreas beta hücre diferansiasyonu ve fonksiyonları üzerine olan etkileri
Effects of proton pump inhibitors on the pancreas beta cell differentiation and function
- Tez No: 248780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tip 1 ve Tip 2 diyabetin patogenezinde beta hücre kaybı ve disfonksiyonu önemli rol oynamaktadır. Diyabet tedavisinde beta hücre yaşam süresini, kitlesini ve insülin salınımını arttıran yeni tedavi modaliteleri üzerinde araştırmalar devem etmektedir. Beta hücre döngüsü üzerine birçok faktör rol oynar. Gastrointestinal hormonlar, GLP-1, gastrin, kolesistokin beta hücrelerinin neogenezisi, rejenerasyonu ve diferansiasyonu üzerinde etkilidir. Diyabet tedavisinde son yıllarda kullanıma giren inkretinlerin etkilerinden biri de beta hücre apopitozunu azaltmak ve rejenerasyonunu uyarmaktır.Proton pompa inhibitörleri uzun zamandır kullanılan ve mide asit salınımını efektif şekilde baskılayan ilaç grubudur. Yan etkilerinin yok denecek kadar az olması tolarabilitesinin yüksek olması yaygın şekilde kullanılmalarına neden olmuştur. Proton pompa inhibitörlerinin asit salınımını süprese ederek gastrin artışına neden olduğu görülmüştür. Yapılan son çalışmalarda gastrinin inkretinmimetik etkisinin olduğu ve beta hücrelerinin diferansisyonunda etkili olabileceği gösterilmiştir.Çalışmamızda, çeşitli nedenlerle 4 hafta süresince proton pompa inhibitörü kullanma endikasyonu doğan diyabet ve diyabeti olmayan hastalarda PPİ'lerinin pankreas beta hücre fonksiyonları üzerine olan etkilerini biyokimyasal parametreleri kullanarak gözlemledik. PPİ ile tedavi öncesi ve sonrası hastaların açlık kan şekeri, HbA1c, insülin, c-peptid, proinsülin ve kilo değerleri ölçüldü. Tedavi öncesi ve sonrası değerlerin karşılaştırılmasında paired t testi, değişkenler arasındaki korelasyonun analizinde ise Pearson korelasyon analizi kullanıldı ve p < 0,05 olması durumu istatistiksel farklılık olarak kabul edildi.Çalışmaya yaş ortalaması 47,87±16,96 (18-73) olan 79 hasta alındı. Hastaların 18'sinde Tip 2 diyabet vardı ve insülin kullanıyorlardı. İnsülin kullanmayan 17 Tip 2 DM hastası mevcuttu. Bu hastaların hepsi 10 yıl veya daha uzun süredir diyabetikti. Hastaların 38'inde diyabet yoktu ve 6 hasta ise Tip 1 diyabetikti.
Özet (Çeviri)
The pancreatic beta cell loss and dysfunction play major roles in the pathogenesis of type 1 and type 2 diabetes. The new treatments which are focused on improving beta cell survival, increasing beta-cell mass and insulin secretion are being extensively investigated. Many factors play a role in beta cell survival and turnover. Gastrointestinal hormones, GLP-1, gastrin and cholecystokinin are known to be effective in neogenesis, differentiation and regeneration of beta cells. The incretin analogs the new members of armamentarium of antidiabetic medicine- have potential to reduce beta-cell apoptosis and and stimulate beta cell regeneration.Proton pump inhibitors (PPIs) are used for a long time to supress gastric acid secretion. They?re widely used, with minimal side effects and a high tolarability. PPIs cause hypergastrinemia by suppressing of the acid secretion. Gastrin has shown to be some incretiomimetic effects, thereby effects beta cell differentiation.In our study, the 79 patients who were given proton pump inhibitor treatment for at least four weeks for hyperacidity-related ailments were followed with the tests of pancreatic beta cell function and diabetes. Before and after the treatment with PPI, fasting blood glucose (FBG), HbA1c, insulin, C-peptide, and proinsulin levels were studied and the weight was measured.