Metastatik kolorektal kanser olgularında eş zamanlı uygulanan 5-fluorourasil ve proton pompa inhibitörlerinin kan düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between blood levels of concomitantly administered 5-fluorouracil and proton pump inhibitors in metastatic colorectal cancer cases
  1. Tez No: 776025
  2. Yazar: DOLUNAY MERVE TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AKAYDIN
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eczacılık Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
5-Fluorourasil (5-FU), DNA ve RNA sentezini engelleyen bir pirimidin analoğu antimetabolittir. 5-FU dozu, genellikle vücut yüzey alanı kullanılarak belirlenir fakat vücut yüzey alanı saptanırken genotip, yaş, cinsiyet, hastalık durumu, ilaç-ilaç etkileşimleri, organ fonksiyonu gibi 5-FU klirensinden sorumlu olan birçok faktör hesaba katılmaz. Bu durum; 5-FU plazma konsantrasyonunun hastalarda istenilen terapötik plazma aralığının dışına çıkmasına, tedavi etkinliğinin azalmasına veya toksik düzeylere çıkmasına neden olabilir. Kolorektal kanser tedavisinde 5-FU'nun dahil olduğu bir çok kemoterapi rejimleri mevcuttur. Bu hastalarda 5-FU içeren kür rejimlerine ek olarak birçok hastada mide koruyu ilaçlar olan proton pompa inhibitörleri (PPİ) de eş zamanlı reçete edilmektedir. Ancak PPİ'lar efflux pompası olarak görev yapan ve ilaç direncine neden olabilen ABCB1 ve ABCG2 proteinleri üzerine etkili ajanlardır. PPİ'lerin 5-FU'nun da içerisinde bulunduğu birçok kematerapötik ajanın ilaç direnç mekanizmasının temelinde yer alması bu ilaçlarla eş zamanlı uygulamada ilacın farmakokinetiğini etkileyebilir. Kolorektal kanser tedavisi için içerisinde 5-FU 'nun bulunduğu tedavi protokollerini alan hastalarda planlanmış olan bu çalışmada, uygulanan her tedavi rejiminde 5-FU plazma düzeyleri saptanmış ve plazma düzeylerine proton pompa inhibitör ilaçların etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmamıza, dört farklı PPİ kullanan (Pantoprazol, lansoprazol, esomeprazol ve omeprazol) toplam 61 hasta ve PPİ kullanmayan 25 hasta olmak üzere toplam 86 metastatik kolorektal kanserli hasta dâhil edilmiştir. Plazma 5-FU ve PPİ düzeyleri yüksek basınçlı sıvı kromatografi yöntemi kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
5-Fluorouracil (5-FU) is a pyrimidine analog antimetabolite that inhibits DNA and RNA synthesis. The dose of 5-FU is usually determined using body surface area, but many factors responsible for 5-FU clearance, such as genotype, age, sex, disease status, drug-drug interactions, and organ function, are not taken into account when determining body surface area. This situation; 5-FU may cause the plasma concentration to go beyond the desired therapeutic plasma range in patients, reduce the efficacy of treatment or increase to toxic levels. There are many chemotherapy regimens including 5-FU in the treatment of colorectal cancer. In addition to 5-FU-containing cure regimens in these patients, proton pump inhibitors (PPIs), which are gastric protective drugs, are also prescribed concurrently in many patients. However, PPIs are effective agents on ABCB1 and ABCG2 proteins, which act as efflux pumps and can cause drug resistance. The fact that many chemotherapeutic agents, including 5-FU of PPIs, are at the base of the drug resistance mechanism, may affect the pharmacokinetics of the drug in concomitant administration with these drugs. In this study, which was planned for patients receiving treatment protocols including 5-FU for the treatment of colorectal cancer, 5-FU plasma levels were determined in each treatment regimen applied to the patients and the effect of proton pump inhibitor drugs on plasma levels was evaluated. A total of 86 patients with metastic colorectal cancer, including 61 patients using four different PPIs (Pantoprazole, lansoprazole, esomeprazole and omeprazole) and 25 patients not using PPIs, were included in our study. Plasma 5-FU and PPI levels were measured using high pressure liquid chromatography method.