Spinal anesteziye bağlı hipotansiyonun önlenmesinde kritaloid ve kolloid ön yüklemesinin karşılaştırılması
Spinal anesteziye bağli hipotansiyonun önlenmesinde kritaloid ve kolloid ön yüklemesinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 248790
  2. Yazar: SAVAŞ SONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Spinal anestezi sonrası en önemli ve en sık görülen yan etki hipotansiyondur. Bu çalışma ile spinal anestezi öncesi verilen kristaloid ve kolloid sıvıların spinal anestezi sonrası görülen hipotansiyonu önlemeye yönelik etkilerini karşılaştırmayı planladık. Çalışmaya ASA I grubuna dahil, spinal anestezi kontrendikasyonu olmayan, 18-65 yaş arası, 40 hasta alındı. Hastalar her gurupta 20'şer kişilik olmak üzere rastgele 2 gruba ayrıldı. Yapılacak işlemler konusunda bilgilendirildi. Spinal anesteziden 30 dakika önce A grubuna, 10 ml/kg % 0,9`luk NACI, B grubuna 10 ml/kg % 6'lık HES sıvısı verildi. Standart spinal anestezi tekniği kullanılarak 25 no.lu Quincke iğnesi ile L3-L4 veya L4-L5 aralığından subaraknoid aralığa girildi. BOS `un serbestçe gelişi görüldükten sonra 1,5ml %0,5'lik hevymarcain solüsyonu uygulandı. Sipinal anesteziden sonra operasyon boyunca iki guruba da 5 ml/kg dan %0,9 luk NaCI verildi. Tüm hastalarda spinal anesteziden önce ve spinal anesteziden sonra sistolik, diastolik, ortalama arteriyal kan basıncı, kalp atım hızı ve periferik oksijen saturasyonu, ajitasyon, bulantı-kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, titreme gibi komplikasyonların olup olmadığı ve spinal anestezi süreleri, motor blok dereceleri ve süreleri, sensoriyal blok düzeyleri ve süreleri kaydedildi. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 10.0 istatistik paket programı kullanıldı. Karşılaştırmalarda ANOVA ve Tukey HSD, Kruskal Wallis ve Paired t testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The most encountered and important side effect of spinal anesthesia is hypotension. We aimed to compare the preventive effects of crystalloid versus colloid preloads against hypotension in spinal anesthesia. 40 patients of ASA I, without any contrendications to spinal anesthesia, aged between 18-65 years, are prospectively included in this study and randomized into two groups with 20 patients each. After informed consent, group A received 10 ml/kg 0.9% NaCI, whereas group B received 10 ml/kg 6% HES infusions 30 minutes before intervention. With standard spinal anesthesia technique, we entered subarachnoid space using 25 no. Quincke needle through L3-L4 or L4-L5 intervals. Free CSF flow is seen and 1.5 ml 0.5% heavy marcain is administered. Then both groups received 5 ml/kg 0.9% NaCI. Systolic, diastolic and mean arterial blood pressures, heart rates, peripheral oxygene saturations, agitations, nausea, vomit, dizziness, headache, shivering, total duration of spinal anesthesia, degree and durations of motor and sensorial block are all recorded. SPSS for Windows 10.0 statistical packed program is used for data analysis. ANOVA and Tukey HSD, Kruskal Wallis and Paired t tests are used for comparison of data.