Çok kesitli BT'de trifazik protokol yöntemiyle renal hücreli karsinomaların subtiplerinin belirlenmesinde kontrastlanma özellikleri ve evreleme bulgularının rolü
Differentiation of subtypes and staging of renal cell carcinomas with multislice BT using trifazik protocol
- Tez No: 248830
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM AÇIKGÖZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızda çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile, kontrastlanma ve evrelemeözelliklerine göre renal hücreli karsinomların subtiplerinin belirlenmesini araştırdık.Materyal ve Methot: Çalışmamızda 57 hastada tespit edilen 59 kitle lezyonunu inceledik.BT çekimleri tüm hastalarda çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile trifazik protokol(kontrastsız, kortikomedüller, nefrografik ve ürografik fazlar) kullanılarak yapıldı. 5 subtipRHK hastası (34 berrak hücreli, 15 kromofob, 7 papiller, 2 sarkomatoid ve 1 toplayıcı kanaltipi RHK) incelendi. Kitleler 5 subtip için hasta yaşı, cinsiyeti, kitle boyutu, kontrastlanmapaterni, kontrastlanma özellikleri, tümör yayılım paternleri (perinefrik değişiklik, vaskülerinvazyon, lenfadenopati, uzak metastaz), kalsifikasyon varlığı açısından karşılaştırıldı.Kontrastlanma özelliklerini değerlendirmede BT atenuasyon değeri, kontrast tutma farkı,aorta ya da börek parankimine göre düzeltilmiş değerler ve bu değerlerin relatif değerleriniaraştırdık. İstatistik çalışmalar en çok görülen üç subtip (berrak hücreli, kromofob vepapiller subtipler) arasında yapıldı.Bulgular: Berrak hücreli karsinom kortikomedüller fazda diğer subtiplere göre daha yoğunkontrastlanma göstermektedir. Berrak hücreli subtipi diğerlerinden ayırt etmek içinatenuasyon değerleri olarak cut-off değerini 86-89 HU arasında aldığımızda doğrulukoranları %81-86 arasında değişmektedir. Aorta göre düzeltilmiş değerlerde cut-off değerini89-95 HU aldığımızda %86-88 doğruluk oranları, böbrek parankimine göre düzeltilmişdeğerlerde cut-off değerini 87-95 HU aldığımızda %74-78 doğruluk oranları elde ettik.Relatif kontrastlanma değerleri açısından 2,42-2,72 cut-off değeri ile % 83-88 doğrulukoranı, aorta göre düzeltilmiş relatif kontrastlanma değeri için 2,59-2,74 cut-off değeri ile%88-90 doğruluk oranı, böbrek parankimine göre düzeltilmiş atenuasyon değeri için 2,63-2,76 cut-off değerleri ile % 81 doğruluk oranları elde ettik. Nefrografik fazda berrak hücreliile kromofob subtip arasında, ürografik fazda üç subtip arasında kontrastlanma özellikleriaçısından istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Kontrastlanma paternleri, tümöryayılım paternleri, hasta yaşı, cinsiyeti açısından da subtipler arasında anlamlı farkbulunmamıştır.Sonuç: Renal hücreli karsinomları subtiplerine ayırmada en değerli parametre kitlelerinkontrastlanma dereceleridir. Berrak hücreli subtip kortikomedüller fazda diğerlerinden dahayoğun kontrastlanmaktadır. Berrak hücreli subtipi diğerlerinden ayırmak için en yüksekdoğruluk oranına sahip olan parametre aorta göre düzeltilmiş atenuasyon değeri ve aortagöre düzeltilmiş relatif kontrastlanma değerleridir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the subtypes of renal cell carcinomaswith computed tomography imaging according to grading and contrast enhancementfeatures.Material and Method: In total 59 lesions in 57 patients were included to the study. Allpatients underwent multislice computed tomographic imaging with a triphasic protocol ofincluding non-contrast, corticomedullary, nephrographic and urographic phases. 5 subtypesof RCC (34 clear cell, 15 chromophob, 7 papillary, 2 sarcomatoid and 1 collecting tubulartype RCC) were examined. For 5 subtypes , age and gender of the patient, lesion dimensions, existence of calcification , contrast enhancement and tumoral spread patterns wereexamined and compared with each other. For evaluation of contrast enhancement features,we investigated CT attenuation values, contrast density difference, aorta or renalparanchyma based corrected or relative values. Statistical analysis were done between threemost frequent subtypes (clear cell, chromophob, papillary )of RCC .Results: Clear cell RCC showed more contrast enhancement than the oher subtypes. Fordifferentiation of clear cell RCC from the other subtypes; a cut-off attenution value of 86-89HU, an aorta based corrected attenution value of 89-95 HU and a renal paranchyma basedcorrected attenuation value of 87-95 HU showed diagnostic accuracy of 81-86%, 86-88%and 74-78% respectively. Also a cut-off relative contrast enhancement ratio of 2,42-2,72, acut-off aorta based corrected relative contrast enhacement ratio of 2,59-2,74, a cut-off renalparanchyma based attenuation ratio of 2,63-2,76 showed a diagnostic accuracy of 83-88%,88-90%, 81% respectively. According to contrast enhancement features there was nostatistically significant difference between clear cell and chromophob subtypes atnephrographic phase. Between 3 subtypes, the difference was not statistically significant aturographic phase. The difference between subtypes was not statistically significantaccording to age, gender, contrast enhancement patterns and tumoral spread patterns.Conclusion: The most reliable parameter for differantiation of subtypes of RCC is thecontrast enhancement degree of the lesions. Clear cell subtype showes more contrastenhancement than the others. The most reliable parameters for differentiation of clear cellsubtype from the others are the aorta based corrected attenuation value and aorta basedcorrected relative contrast enhancement values.