Çok kesitli BT ve MRG' de temporal kemik internal akustik meatus lateral açısının ölçümü yoluyla cinsiyet tayini
Gender-releated differences in lateral angle measurements on multislice CT and MRI
- Tez No: 243485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜR AKANSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Petröz kemik internal akustik kanal meatus lateral açısının ölçülmesi ile yapılan cinsiyet tayininde çok kesitli (multislice) BT ve MRG'nin etkinliğini, lateral açıda sağ-sol arasında farklılık olup olmadığını ve yaş ile lateral açı arasındaki ilişkiyi araştırmak.GEREÇ VE YÖNTEM: Çeşitli klinik sebeblerle, çok kesitli (multislice) BT cihazında temporal BT ve 1.5 Tesla gücündeki MRG cihazında temporal MRG ya da kranial MRG çekimi yapılan toplam 301 hastadan (163 kadın, 138 erkek) elde edilen aksiyel kesitlerde çift taraflı internal akustik kanal meatus lateral açı ölçümü yapıldı. Ölçüm tekniği olarak, Akansel ve arkadaşlarının bir kadavra çalışmasından modifiye ettikleri yöntem kullanıldı. Hastalar; tüm hastalar (BT+MRG), yalnızca BT, yalnızca MRG olarak ana gruplara ve her grup da 0-9 yaş, 10-17 yaş, 18 yaş ve üstü ve 0-17 yaş olarak dört alt gruba ayrıldı. Lateral açı ölçümü BT' de kemik pencerede, MRG' de DRIVE sekansında yapıldı. Yüzellibeş MR görüntüsünün 120' si kranial MRG ve 35' i temporal MRG olmakla birlikte her ikisinde de alınan DRIVE sekansında kullanılan tüm parametreler aynı olduğundan analiz yapılırken ayırım gözetilmedi. Geri kalan 146 görüntü BT idi. Sağ ile sol lateral açı arasındaki farklılığın analizi için iki örnek arasındaki farkın T-testi, lateral açının cinsiyetler arasındaki farklılığının analizi için one-way ANOVA, yaş ile lateral açı arasındaki korelasyonun analizi için Pearson's test ve Spearman testi, hasta yaşına göre ayrılan alt gruplarda (0-9 yaş, 10-17 yaş, 18 yaş ve üstü, 0-17 yaş) gruplar arasındaki farklılığın analizi için ise Mann-Whitney-U testi ve Student-t testi kullanıldı.BULGULAR: Bütün ana gruplarda (tüm hastalar [BT+MRG], yalnızca BT, yalnızca MR) ve 0-9 yaş grubu BT hastaları dışındaki diğer bütün alt gruplarda kadınlar, erkekler ve her iki cinsiyet beraber değerlendiririldiğinde, 0-9 yaş grubu BT hastalarında ise erkeklerde ve her iki cinsiyetin birlikte değerlendirilmesinde sağ ile sol lateral açı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Sadece 0-9 yaş grubu kadın BT hastalarında sağ ile sol lateral açı arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı idi. Bütün ana gruplarda ve ana grupların tüm alt gruplarında, sağ ve sol lateral açıların ortalama değeri, kadınlarda erkeklerden daha yüksekti (örneğin tüm hastalar [BT+MRG] ele alındığında sağ taraf için kadınlarda ortalama değer ± SD: 44.70± 8.47, erkeklerde 40.21±6.64; sol taraf için kadınlarda 44.70±8.29, erkeklerde 40.66±7.01).
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: To evaluate; 1) the efficiency of multislice CT and MRI in determinination of gender by measuring the lateral angle of the internal acoustic canal meatus, 2) if there is a difference between right and left lateral angle, and 3) the correlation between age and the lateral angle.MATERIALS AND METHODS: Lateral angles of both the righ and left internal acoustic canal meati were measured in 301 patients (163 females and 138 males) on axial slices of multislice CT scans of the temporal bone or on axial slices of MRI scans of the internal acoustic canal. Patiens underwent computerized tomography or magneting resonance as part of clinical work up for different clinical complaints. The measurement technique was modified from a prior CT study by Akansel et al. Patiens were divided into three main groups as: all patiens (CT+MRI), CT only, MRI only. All main goups were divided into four subgroups according to age as follows: 0-9 years, 10-17 years, 0-17 years and older than 17 years. For measuring the lateral angle, bone algoritm was used for CT and the DRIVE sequence was used for MRI. There were 155 MRI and 146 CT studies. The difference of mean lateral angle measurements between sides (right and left) was tested using the T-test of difference between two samples. The difference of mean lateral angle measurements between genders was tested using one-way ANOVA. Correlation between age and the lateral angle was tested using Pearsons?s test and Spearman test. The difference of lateral angle measurements between subgroups, that were divided according to ages (0-9, 10-17, 0-17, 18 and older) was tested using Mann-Whitney U-test and Student-t test.RESULTS: There was no significant difference between the right and left side measurements with the exception of female CT patients of 0-9 years age.