Spinal kord yaralanması ile ilişkili nöropatik ağrısı olan hastalarda pregabalin ve gabapentinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparision of pregabalin and gabapentin efficiency on patients with neuropatic pain related spinal cord injury
  1. Tez No: 248838
  2. Yazar: ERCAN KAYDOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER M. ÖZERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Anesthesiology and Reanimation, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Spinal kord yaralanmalı (SKY) hastaların ortalama %40'ında nöropatik ağrı gözlenmektedir ve önemli bir morbitide sebebidir. Nöropatik ağrının tedavisinde birçok farmakolojik ve non farmakolojik tedavi modalitesi kullanılmaktadır. Gabapentin ve pregabalin SKY'na bağlı nöropatik ağrıda daha önce yapılmış birçok çalışmada etkinliği gösterilmiş iki antikonvülzan ajandır. Benzer etki mekanizmaları olmasına karşın son zamanlarda yapılmış bazı çalışmalarda pregabalinin gabapentine dirençli bazı vakalarda da etkin olduğu yönünde çeşitli bulgular mevcuttur. Ancak halen literatürde pregabalin ile gabapentinin bire bir karşılaştırıldığı bir çalışma yoktur. Bu çalışmada SKY'na bağlı nöropatik ağrıda pregabalin ve gabapentinin etkinliği ve yan etkileri karşılaştırıldı.Bu amaçla spinal kord yaralanmasına bağlı nöropatik ağrı tarifleyen ve çalışma kriterlerine uyan 28 katılımcı çalışmaya alındı. Çalışma crossover olarak dizayn edildi. Hastalar 4 hafta titrasyon ve 4 hafta stabil dozda olmak üzere her iki ilacı da 8 hafta boyunca kullandı. Çalışmayı her iki tedaviyide etkin dozda kullanabilen 19 hasta tamamladı. Takiplerde VAS ağrı skoru, nöropatik ağrı skalası, lattinen testi, beck depresyon skalası, ağrı günlüğü ve tedavi memnuniyet skalası kullanıldı. Olguların çalışma başlangıcında, 4. ve 8. haftalarda kontrol değerlendirilmeleri yapıldı.Çalışmanın sonucunda vizüel analog skala ile ağrı değerlendirilmesinde hem gabapentinin hemde pregabalinin başlangıca göre anlamlı düzelme yaptığı saptandı (p0.05).Nöropatik ağrı skalası ile değerlendirlen farklı ağrı tipleri, lattinen testi ve tedavi memnuniyetinin grup içi değerlendirilmesinde her iki ilaç tedavisininde anlamlı düzelmeye sebep olduğu saptandı (p0.05).Beck depresyon ölçütü ile değerlendirilen emosyonel durum açısından her iki tedavi grubundada başlangıca göre anlamlı düzelme gözlenmedi (p>0.05).Yan etki sıklıkları ve yan etkiden dolayı çalışmayı terk sıklığı da benzer şekilde pregabalin grubunda daha yüksekti ancak iki grup arasında istatistiki olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).Sonuç olarak daha önce birçok klinik çalışmada SKY'na bağlı nöropatik ağrıda etkin olduğu gösterilmiş olan gabapentin ve pregabalin tedavilerinin her ikisininde hem ortalama VAS ağrı skorunda hemde nöropatik ağrının farklı tiplerinde (yanıcı, batıcı vb. gibi) belirgin olarak düzelme yaptığını saptadık. VAS ağrı ortalamasındaki düzelme ilk 4 haftada pregabalin lehine istatistiksel olarak anlamlılık göstermekte iken 8. haftanın sonunda iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Tedavi maliyetleri, tolerabiliteleri ve 8. haftadaki etkinlikleri açısından anlamlı fark olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, spinal kord yaralanmasına bağlı nöropatik ağrı tedavisinde iki ilacın da oldukça etkin ve güvenilir olduğu ve birbirlerine bir üstünlüklerinin olmadığı sonucuna varıldı. Ancak bu konuda daha geniş bir populasyonda ve plasebo kontrollü çalışmaların yapılmasının daha sağlıklı verilerin elde edilmesi için gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain is seen in approximately 40% of patients with spinal cord injury (SCI) and is also an important cause of morbidity. In the management of neuropathic pain numerous pharmacological and non-pharmacological treatment modalities are used. Gabapentin and pregabalin are two anticonvulsive agents which are shown to be effective for the treatment of neuropathic pain in SCI. Despite having similar mechanisms of action some recent studies show cases resistant to gabapentin can be effectively treated with pregabalin. In the present literature there is not any study comparing gabapentin and pregabalin effectiveness. In this study we compared the effectiveness and side effects of gabapentin and pregabalin for the treatment of neuropathic pain in SCI.In this study, 28 patients having a history of neuropathic pain due to SCI and eligible for the study protocol were included. The study was designed as a crossover study. Both drugs were titrated during the first 4 weeks and stable dose was continued for another 4 weeks to be completed in 8 weeks. Nineteen patients were able to complete both treatments with effective doses. In the follow up we used VAS (Visual analog scale) pain score, neuropathic pain scale, lattinen test, beck depression scale, pain diary and treatment pleasantness scale we assessed cases at 4th and 8th weeks.At the end of the study there was significant improvement in VAS both with gabapentin and pregabalin (p0.05).Significant improvement was detected with both drugs in different pain types as assessed by neuropathic pain scale, lattinen test and treatment pleasantness scale (p0.05).In both groups no significant improvement was seen in emotional status as assessed with Beck depression scale(p>0.05).Frequency of side effects and exclusion from the study due to side effects were higher for the pregabalin group but it was not significant between the groups (p>0.05).As a result, we found improvement in VAS pain scores in different types of neuropathic pain (burning, pricking etc?) with both gabapentin and pregabalin treatment which was previously shown to be effective for neuropathic pain in SCI. In the first 4 weeks we found statically significant difference in favor of pregabalin but at the end of the 8 weeks there was no significant difference between the two groups. Taking into consideration cost effectiveness, tolerability and no difference in terms of effectiveness after 8 weeks of treatment, it is concluded that both drugs are effective and safe for the treatment of neuropathic pain due to SCI but no difference exist between the two drugs. We are in the opinion that large studies that include more patients and placebo control should be carried out for more accurate data about this topic.