Prematüre ejakülasyon (Erken boşalma) tedavisinde tramadol kullanımı
Tramadol used to treatment for premature ejaculation
  1. Tez No: 248839
  2. Yazar: MEHMET KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT YURDAKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Prematüre ejakülasyon dünyada standart tedavisi olmayan yaygın bir hastalıktır. Biz bu çalışmamızda Tek kör plasebo kontrollü yaşam boyu PE si olan 60 hastada on-demand tremadol kullanımın etkinlğini değerlendirdik. PE nin tanımlamasında ve tedavinin etkinliğinin ölçümünde IELT kullanıldı. 8 hafta süre ile 30 hastaya 25 mg tramadol ve 30 hastayada plasebo verildi. İlaçı cinsel ilşkiden 1-2 saat önce almaları önerildi. Tramadol ve plasebo tedavi sonrasında IELT sırasıyla 38.83 sn den 154.66 `sn ye 30.66' den 55.83 sn ye ye yükselmiştir bu iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(P < 0.0001).8 haftanın sonunda Tramadol ve plasebo grubunda boşalmayı kontrol edebilme becerisi, cinsel tatmin skorunda anlamlı yükselme gözlenmiştir ve bu oran istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P < 0.001).
Özet (Çeviri)
Premature ejaculation (PE) is a worldwide problem without an approved treatment. This study investigates Tramadol efficacy for on-demand treatment of PE. Single-blind and placebo-controlled study was conducted, on 60 patients with lifelong PE. Intravaginal ejaculation latency time (IELT) was used as an objective tool to assess the efficacy of the investigated treatments. PE was defined as IELT of < 1 minutes in 90 % of intercourse episodes. A total of 25 mg of Tramadol was given to one group (30) prior to intercourse and placebo was supplied for the other group (30) for 8 weeks. Drugs were taken 1?2 hours before sexual activity. After the initial treatment period, the two groups took the alternate medication for another 2 months. IELT was timed by a stopwatch at each intercourse and was reported by patients. The mean intravaginal ejaculatory latency time after tramadol and placebo increased from 38,83 and 30.66 seconds to approximately 154.66 and 55.83 seconds, respectively (P < 0.0001). Baseline mean Perceived control over ejaculation and satisfaction with sexual intercourse domain values at 8-week treatment in groups 1 and 2, respectively (P < 0.001).